Απίθανη Φράιμπουργκ, «καθάρισε» το Αμβούργο και προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Κυπέλλου (vid)

Γράφει ιστορία η ομάδα του Christian Streich

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Φράιμπουργκ θα βρεθεί σε τελικό Κυπέλλου Γερμανίας, μετά από την εντυπωσιακή επικράτησε εκτός έδρα με 3-1 επί του Αμβούργου και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της, από το ζευγάρι Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φράιμπουργκ ήταν αυτή που κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, παρά την πίεση που δέχτηκε στο πρώτο πεντάλεπτο από το Αμβούργο, καθαρίζοντας το θέμα πρόκριση στο τελικό από το πρώτο ημίχρονο με 3-0.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε αρχικά ο Νιλς Πέτερσεν στο 11ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκρίφο η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι, με τον Γερμανό επιθετικό να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Νίκολας Χέφλερ, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Έξι λεπτά αργότερα ο Νίκολας Χέφλερ, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 35’ ο Γκρίφο ήταν αυτός που έκανε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αμβούργο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, είχε το πάνω χέρι από την αρχή του δεύτερου 45λεπτου, χωρίς ωστόσο να έχει και την τύχη με το μέρος του, καθώς η Φράιμπουργκ κατάφερε να διαχειριστή το προβάδισμά που είχε κερδίσει από το ημίχρονο.

Η μόνη αντίδραση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 88’, με τον Μέφερτ να δίνει την μπάλα στον Μούχαϊμ και αυτός με την σειρά του να βγάζει μια σέντρα στον Ρόμπερτ Γκλάτσελ και αυτός να μειώνει με κεφαλιά σε 3-1.

Με αυτόν τον τρόπο η Φράιμπουργκ κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε έναν τελικό Κυπέλλου Γερμανίας και απέδειξε ότι μπορεί και θα παλέψει για να φτάσει και στην κατάκτηση του.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση