Άνετα η Χόφενχαϊμ τη Χέρτα

Επικράτησε με 2-0 χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα από την ομάδα του Βερολίνου

Η Χόφενχαϊμ νίκησε με 2-0 την Χέρτα και την προσπέρασε στη βαθμολογία ανεβαίνοντας στην 7η θέση. Στο 7ο λεπτό ο Μπάουμαν έδιωξε το σουτ του Ρίχτερ.

Η απάντηση της Χόφενχαϊμ ήρθε με γκολ καθώς στο 19' ο Κράμαριτς έκανε με πλασέ το 1-0. Στο 28' ο σκόρερ σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε σε σώμα και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τρία λεπτά μετά ο Σταρκ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπάουμαν έδιωξε εντυπωσιακά. Το 2-0 ήρθε στο 36'. Ο Σκοβ είχε σουτ στο δοκάρι και την επαναφορά η μπάλα έφτασε τον Ρούντι ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα. Η Χέρτα έμεινε με δέκα στο 76' όταν ο Μπογιατά είδε κόκκινη κάρτα.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ποτς, Γκρίλιτς, Φοξ, Ακπογκουμά, Στίλερ (77'Μπαουμγκάρτνερ), Ρούντι (66'Σαμασέκου), Σκοβ, Γκάιγκερ (84'Ρίτσαρντς), Μπεμπού (66'Ρούτερ), Κράμαριτς (84'Μπρουουν Λάρσεν).

ΧΕΡΤΑ Β.: Σβολόφ, Πέκαρικ, Μπογιατά, Σταρκ, Μίτελστεντ, Ασκασίμπαρ, Σερντάρ, Ζεεφουίκ (46'Γιόβετιτς), Νταρίντα (46'Μαολιντά-77'Τουσάρ), Ρίχτερ (69'Εκέλενκαμπ), Πιότεκ (61'Μπελφοντίλ).