Αφρενάριστη για… σεντόνι η Άιντραχτ

Χωρίς φρένα για την έξοδο στο Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της πηγαίνει η Άιντραχτ. Η ομάδα του Άντι Χίτερ πέρασε… πάνω από την Κολωνία, επικρατώντας με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, αλλά και τα δέκα παιχνίδια χωρίς ήττα (8-2-0).

Χάρη σε αυτά τα αποτελέσματα, σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 39 βαθμούς, όντας στο +3 από την 5η του πίνακα, Λεβερκούζεν. Οι «τράγοι» δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στα δύο νικηφόρα αποτελέσματα και έμειναν στη 14η θέση με 21 βαθμούς και στο +4 από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ διαβάθμισης για την παραμονή.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης ήταν κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά, αλλά παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν μπορούσε να σκοράρει. Σίλβα, Κόστιτς, Γιουνές και Καμαντά βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά είτε νικήθηκαν από τον Χορν, είτε αστόχησαν. Η Κολωνία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, αλλά χάρη στην αμυντική λειτουργία της, κράτησε το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 57’ με τον συνήθη ύποπτο, Αντρέ Σίλβα, ο οποίος πέτυχε το 18ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα. Στο 79’ ο Εντικά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που έφτασε με άνεση στη νίκη, η οποία την φέρνει πιο κοντά στο όνειρο της εξόδου στο Champions League.