Αφεντικό στο Ρήνο η… καυτή Λεβερκούζεν, «καθάρισε» ο Λεβαντόβσκι για Μπάγερν!

Περίπατος για τη Μπάγερ που διέλυσε 4-0 την Κολωνία κι έμεινε μόνη πρώτη...

Την πολύ καλή της κατάσταση επαλήθευσε και στο ντέρμπι του Ρήνου η Μπάγερ Λεβερκούζεν, που συνέτριψε την Κολωνία με 4-0, παραμένοντας στην πρώτη θέση της Bundesliga και αήττητη μετά από 11 αγωνιστικές, αλλά και φτάνοντας τις 10 νίκες στα 11 τελευταία επίσημα ματς της!

Οι «ασπιρίνες» μπήκαν… φορτσάτες στην αναμέτρηση και ο αμφίβολος να παίξει Βάιζερ όχι μόνο ξεκίνησε αλλά με φοβερό βολέ τις έβαλε μπροστά μόλις στο 8’, με το πρώτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα! Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ντιαμπί να εξαπολύσει μια ακόμα «ρουκέτα», μην αφήνοντας ουσιαστικά περιθώρια αντίδρασης στον Χορν, για το 0-2…

Με την ψυχολογία υπέρ της, η Λεβερκούζεν κατάφερε να κάνει γκολ την πρώτη αξιόλογη φάση της και στην επανάληψη, με τον Ντιαμπί να γίνεται πασέρ αυτή την φορά και τον Σικ χρίζεται σκόρερ, για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές και το 0-3 στο 54ο λεπτό. Ενώ πριν ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα, οι «τράγοι» είδαν ένα πρώην παίκτη τους, να σημειώνει το 0-4, με τον Βιρτς να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των φιλοξενούμενων, σκοράροντας κι αυτός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι!

Με την Κολωνία να γνωρίζει την πρώτη της ήττα μετά από σερί τριών αγώνων και την Μπάγερ να πηγαίνει στο ντέρμπι με την Μπάγερν Μονάχου το προσεχές Σάββατο, ως πρωτοπόρος με 28 βαθμούς.

Δυσκολεύθηκε αλλά… έκανε την δουλειά η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 2-1, δίνοντας τέλος στο αήττητο σερί της αντιπάλου της και παραμένοντας εκείνη στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα… Οι «λύκοι» είδαν τον Φίλιπ να πετυχαίνει νωρίς νωρίς το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στο γερμανικό πρωτάθλημα, από ασίστ του Εμπεμπού και… δώρο του Σανέ, είχαν καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο… συνήθης ύποπτος Λεβαντόβσκι «χτύπησε» στις καθυστερήσεις και ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1.

Ο Πολωνός «φονιάς» των Βαυαρών έγινε με αυτό το τέρμα τρίτος μόλις παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που φτάνει τα 250 γκολ, ενώ με ένα ακόμα «τεμάχιο» στο 50ο λεπτό, επιβεβαίωσε ότι η Βόλφσμπουργκ είναι από τους αγαπημένους του «πελάτες», καθώς έφτασε τα 23 τέρματα σε 20 ματς απέναντι της! Η Μπάγερν έχασε προς το τέλος κι άλλες ευκαιρίες για να κάνει το 3-1, με τους Κομάν και Σανέ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ατύχησαν να πέσουν πάνω στον Νόιερ, με τον αρχηγό των πρωταθλητών Γερμανίας να λέει «όχι» σε Βέγκχορστ και Μιπάλεκ, στο 85’ και στο 86’ αντίστοιχα, διατηρώντας έτσι το 2-1 υπέρ της ομάδας του μέχρι τέλους.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, η οποία την κρατάει σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή πήρε η Λειψία, που επικράτησε της Χόφενχαϊμ με 1-0 και έφτασε τις επτά νίκες, με δύο ισοπαλίες και μια ήττα στα 10 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Το γκολ που έμελλε να χαρίσει στους «ταύρους» το «τρίποντο» και την τρίτη θέση στη βαθμολογία πέτυχε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Πούλσεν, από σέντρα του Ανχελίνιο και κεφαλιά-πάσα του Ζάμπιτσερ, με την οποία ο Δανός βρέθηκε… φάτσα με τον Μπάουμαν και τον νίκησε, κάνοντας τέσσερα τα φετινά του γκολ στη Bundesiga! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, με το VAR να μετράει κανονικά το γκολ, ενώ έπαιζαν με δέκα παίκτες στη συγκεκριμένη φάση, λόγω του ότι ο τραυματίας Φογκτ δεχόταν τις πρώτες βοήθειες.

Αναλυτικά η 12η αγωνιστική:

Τρίτη (15/12)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Γκλάντμπαχ 3-3 (22’, 24’ Αντ. Γκόμες, 32’ Μπαρκόκ – 14’, 89’ πεν., 90+6’ Στιντλ)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2 (28’ Μόχβαλντ-12’ Γκερέιρο, 82’ Ρόις)

Στουτγκάρδη-Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (84’ Κάλατζιτς, 90’ - 4’ Φρίντριχ, 77’ Αβονίγι)