Ισοπαλία με… δύο χαμένους στο Βερολίνο

Συνέχεια στο αρνητικό σερί τους έδωσαν Χέρτα Βερολίνου και Βόλφσμπουργκ, μετά και το σημερινό 1-1, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Κι αυτό γιατί η μεν πρώτη έμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς «τρίποντο», έχοντας προηγουμένως τέσσερις σερί ήττες, ενώ και η δεύτερη απέτυχε να κερδίσει για δεύτερη φορά στη σεζόν!

Οι «πρωτευουσιάνοι» ευτύχησαν να προηγηθούν με… γκολ από τα αποδυτήρια και πολλή δόση τύχης, αφού ο Κούνια γλίστρησε την ώρα που σούταρε εντός περιοχής, αλλά είχε προλάβει να ξεγελάσει τον Κάστεελς πετυχαίνοντας το τρίτο του φετινό τέρμα και κάνοντας το 1-0 μόλις στο 6’!

Τρία λεπτά μετά, δε, η Χέρτα έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Κόρδοβα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι «προειδοποίησαν» με τον Μπρέκαλο και τον Σβόλοφ να αποκρούει το σουτ του, στο 17’, αλλά τρία λεπτά μετά έφτασαν στην ισοφάριση…

Καθώς το «ξερό» σουτ του Μπάκου στα όρια της μεγάλης περιοχής ήταν πρακτικά αδύνατο να… αναχαιτιστεί από τον Σβόλοφ!

Λίγο μετά το ημίωρο, ο Αλντερέτ κατάφερε να ξεγελάσει τον διαιτητή Πέτερσεν, που καταλόγισε πέναλτι, αλλά με τη χρήση VAR ορθώς πήρε πίσω την απόφασή του.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές ανώτεροι, έφτασαν πολύ κοντά στο εκ νέου προβάδισμα νωρίς-νωρίς, αλλά ο Λουκεμπάκιο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάστεελς με σουτ από πλάγια θέση, στο 53ο λεπτό…