H Ζανκτ Πάουλι έστειλε… σπίτι της την Ντόρτμουντ!

Τεράστια έκπληξη στο Κύπελλο Γερμανίας

Την έκπληξη της χρονιάς στο Κύπελλο Γερμανίας, μέχρι στιγμής, έκανε η Ζανκτ Πάουλι! Ο ιστορικός σύλλογος πέταξε εκτός διοργάνωσης την Ντόρτμουντ, επικρατώντας με σκορ 2-1 και πήρε τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Αμενίντο στο 4’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Βίτσελ στο 40’ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να κάνει το 2-0. Η Ντόρτμουντ μείωσε με τον Έρλινγκ Χάαλαντ στο 58’ σε 2-1, πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλό της αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης μένοντας με άδεια χέρια και με την ομάδα του Σουλτς να παίρνει το εισιτήριο.

Η Μπόχουμ πέρασε στην επόμενη φάση του γερμανικού Κυπέλλου, επικρατώντας 2-1 της Μάιντς. Ο Ονισίβο στο 36’ άνοιξε το σκορ, με τον Πάντοβιτς στο 56’ να φέρνει το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε στο 59’ κάνοντας το 2-1. Στο 80’ ο Λόβεν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας το 3-1. Σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την ομάδα του Ράις να παίρνει το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Στα ματς νωρίτερα, το Αμβούργο πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης αφού επικράτησε της Κολωνίας 4-3 στα πέναλτι. Στην κανονική διάρκεια καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Ο Γκλάτσελ στο 92’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, με τον Μοντέστε στο 120+1’ να φέρνει το ματς στα ίσα και να το στέλνει στα πέναλτι. Κάπως έτσι η ομάδα του Βάλτερ πήρε το εισιτήριο της επόμενης φάσης με σκορ 4-3.

Από την άλλη η Καρλσρούη επικράτησε 1-0 του Μόναχο 1860 με σκόρερ τον Βάνιτζεκ στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να σκοράρουν κάποιο γκολ και έτσι αποκλείστηκαν από την συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας.

Γερμανία: Τελευταία Ενημέρωση