«Εξάσφαιρο» το Αννόβερο, προκρίθηκαν τα φαβορί

Χωρίς έκπληξη τέλειωσε σήμερα το γερμανικό Κύπελλο. Επιβλητικό το Αννόβερο, νίκησε 6-0 την Καρλσρούη, πρόκριση και για Φορτούνα Ντίσελντορφ με 5-0 επί της Κόμπλεντς..

Σε αντίθεση με τα χθεσινά αποτελέσματα στον πρώτο γύρο του γερμανικού Κυπέλλου, η σημερινή ημέρα δεν περιελάμβανε εκπλήξεις και απρόσμενους αποκλεισμούς, καθώς όλες ανεξαιρέτως οι ομάδες της Bundesliga πέρασαν στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει εγχώριας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στη Γερμανία.

Τα βλέμματα συγκέντρωσε αναμφίβολα το Αννόβερο, με τον σύλλογο της Κάτω Σαξονίας να κερδίζει με το εντυπωσιακό 6-0 εκτός έδρας την Καρλσρούη, «καθαρίζοντας» μάλιστα τη υπόθεση πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, χάρη στα γκολ του Βίμερ, Μπεμπού και Φίλκρουγκ με πέναλτι...

Από... κοντά και η Φορτούνα Ντίσελντορφ, με τη νεοφώτιστη ομάδα να… διαλύει με 5-0 την Κόμπλεντς, εκτός έδρας, βάζοντας βάσεις πρόκρισης από το 13’, όταν και ο Λουκεμπάκιο είχε προλάβει να σκοράρει ήδη δύο φορές, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα, από τους Ντουκς και Στέγκερ!

«Καθάρισαν» οι… Μουντιαλικοί

Αντιθέτως, η Λειψία δυσκολεύθηκε πιο πολύ απέναντι στην Βικτόρια Κολωνίας, την οποία κέρδισε με 3-1 κι ενώ προηγουμένως βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, δύο γκολ των… Μουντιαλικών Πούλσεν και Φόρσμπεργκ μέσα σε διάστημα έξι λεπτών έφεραν την ανατροπή και μαζί την πρόκριση!

Λύτρωση με Χαν

Μια απ’ τα ίδια και σε ότι αφορά στην Άουγκσμπουργκ, η οποία επίσης χρειάστηκε να… ιδρώσει μέχρι να πάρει τελικά το πολυπόθητο «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου, καθώς ναι μεν προηγήθηκε με τον Ρίχτερ στο 14’, αλλά χρειάστηκε το… κεφάλι του Χαν, στο 65’για να μπορέσει να κερδίσει με 2-1 την Στάινμπαχ.

«Εννιάρα» η Κολωνία!

Από εκεί και πέρα, εντυπωσιακές σε έκταση εκτός έδρας νίκες πέτυχαν αρκετές ομάδες που αγωνίζονται φέτος στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Πρώτη και… εντυπωσιακότερη, η Κολωνία, που συνέτριψε με… 9-1 τη Ντινάμο, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Τερόντε, ο οποίος έκανε χατ τρικ… στο πρώτο ημίχρονο και έκλεισε το ματς με ένα ακόμα γκολ!