Δέκα λεπτά… υπόθεση για την Άουγκσμπουργκ

Το σκηνικό στην Bundesliga

Λιγότερο από μισή ώρα χρειάστηκε η Άουγκσμπουργκ για να επικρατήσει της Χέρτα Βερολίνου με 3-0, στο εναρκτήριο χρονικά σημερινό ματς της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga και να την «καβαλήσει» στην βαθμολογία.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17’, με τον Μαξ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ με το αριστερό, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Ενώ, μετά από εννιά λεπτά, ο Νίντερλεχνερ πίεσε τον Γιάρσταϊν, που έκανε το λάθος κι ο Κόρδοβα το εκμεταλλεύθηκε, πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό τέρμα και παράλληλα το 2-0 για την Άουγκσμπουργκ!

Όμως, στην ίδια φάση, ο Γιάρσταϊν αρχικά τραυμάτισε σοβαρά τον Νίντερλεχνερ, ενώ βρήκε και τον σκόρερ. Με τον διαιτητή Στέγκεμαν να βλέπει τη φάση στο VAR και να αποβάλλει στο 29ο λεπτό τον γκολκίπερ των «πρωτευουσιάνων»…

Ουσιαστικά, εκεί… τελείωσε και το παιχνίδι, με τον Χαν -που είχε μπει αλλαγή στο 26’- να σκοράρει στο 42’, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Ωστόσο, δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα με σουτ από τα 16 μέτρα στα δίχτυα του Σμαρς, που άργησε να πέσει, για το 3-0.

Ενώ στο 79ο ο Νίντερλεχνερ σκόραρε μετά από… ανομβρία τεσσάρων αγώνων, διαμορφώνοντας παράλληλα αυτό που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ομάδα της Βαυαρίας πήρε μια… βαθιά ανάσα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς, αφήνοντας παράλληλα την Χέρτα που γνώρισε τέταρτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα στους 11 πόντους.