«Χτύπησε» σαν... κόμπρα ο Βόλος!

Την συνήθεια που έχουν οι κόμπρες, να χτυπάνε ξαφνικά και να... φεύγουν, εμφάνισε στο χορτάρι του «Γεντί Κουλέ» ο Βόλος! Σκοράροντας στις δύο τελικές που βρήκαν εστία, οι Βολιώτες... τέζαραν τον ΟΦΗ (1-2) και έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο 2020, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με το αριστερό στο νέο έτος.

«Χρυσή» αλλαγή για τους Βολιώτες ο Ραφαέλ Ζοάο που πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση (79’), πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Ο Λύρατζης στο 35ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Μαγνησίας, με τον Νέιρα να το φέρνει στα ίσα (58’).

Στους 21 βαθμούς, πλέον, οι φιλοξενούμενοι που... βλέπουν πλέι οφ, παρέμειναν στους 23 οι γηπεδούχοι και κινδυνεύουν να μείνουν ακόμη και εκτός εξάδας. Την ερχόμενη εβδομάδα ο Βόλος υποδέχεται την Ξάνθη, ενώ ο ΟΦΗ φιλοξενείται από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος. Ο Σωτηρίου ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπράουν, Μαρινάκη, Γιαννούλης και Κοροβέση στην τετράδα της άμυνας. Σακόρ και Στάικος οι δύο χαφ, με τον πρώτο να παίζει ούτε ένα λεπτό καθώς συγκρούστηκε με τον Κοροβέση και αποχώρησε, με τον Βαζ να παίρνει τη θέση του. Φιγκεϊρέδο, Νέιρα και Τσιλιανίδης η μεσοεπιθετική τριάδα, με τον Σεμέδο να αποτελεί τον μοναδικό προωθημένο.

Από την άλλη μεριά, ο υπηρεσιακός Βίκτορ Μπασάντρε επέλεξε ίδια διάταξη για τον Βόλο. Ο Γκαραβέλης στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Ντεντάκη, Φεράρι, Τσίκα και Οικονόμου να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Λύρατζης και Τσοκάνης το δίδυμο στα χαφ, με τους Μαξ, Γκουαροτσένα και Τόρες να είναι η μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον Γέντρισεκ.

Ούτε ένα λεπτό δεν πρόλαβε να κυλήσει στο ρολόι και είχαμε διακοπή για ένα τρίλεπτο. Αφορμή στάθηκε η σύγκρουση ανάμεσα στους δύο παίκτες του ΟΦΗ, Κοροβέση και Σακόρ, που είχε ως αποτέλεσμα να αποχωρήσει με διάσειση από τον αγωνιστικό χώρο ο δεύτερος, δίνοντας τη θέση του στον Βαζ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι αλλά ο Γκαραβέλης δεν επέτρεψε στον Φιγκεϊρέδο να σκοράρει στο 14’, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο πορτιέρε του Βόλου αντέδρασε σωστά στη σέντρα-σουτ του Σεμέδο.

Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, ο ΟΦΗ το ήλεγχε αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και την... πάτησε στο 35ο λεπτό όταν ο Ντεντάκης έκανε άψογη σέντρα και ο Λύρατζης με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σωτηρίου και «πάγωσε» το «Γεντί Κουλέ». Το προβάδισμα του Βόλου, πάντως, διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Γκαραβέλη να σταματάει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το... κεφάλι το Τσιλιανίδη. Ο τερματοφύλακας του Βόλου ήταν εξαιρετικός, είχε σταθεί εμπόδιο σε κάθε προσπάθεια των ποδοσφαιριστών των γηπεδούχων αλλά δεν κατάφερε να... νικήσει και τον Βαζ, ο οποίος λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς (58’) το έφερε στα ίσα με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ορμή από το γκολ του Βαζ και συνέχιζαν να πιέζουν, να δημιουργούν ευκαιρίες αλλά και πάλι ο Γκαραβέλης ήταν εκεί. Οι δύο προπονητές έβαζαν το... χεράκι τους με τις αλλαγές τους, θέλοντας να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού. Και αυτός που το κατάφερε ήταν ο υπηρεσιακός τεχνικός του Βόλου, όταν ο Βίκτορ Μπασάντρε έριξε στο ματς τον Ζοάο Ράφαελ αντί του Γέντρισεκ στο 74’. Και πέντε λεπτά αργότερα... αποζημιώθηκε για την επιλογή του αφού μετά την εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, πετάχτηκε στο ύψους του πρώτου δοκαριού και με γυριστή κεφαλιά, έπιασε τον Σωτηρίου σε αντίθετη κίνηση, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2).

Αυτό το γκολ... πάγωσε το «Γεντί Κουλέ», με τους γηπεδούχους να έχουν την ανούσια κατοχή αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα του Βόλου και να ξεκινάνε το νέο έτος με εντός έδρας ήττα!

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση