«Τελείωσε» τον Λεβαδειακό ο ΠΑΣ!

Πρώτος μάγκας ο ΠΑΣ! Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 50’, βρήκε δύο γκολάρες με τους Νικολιά και Μάνο, περνώντας από την έδρα του Λεβαδειακού (0-2) που πλέον πρέπει να κοιτάζει τη νέα χρονιά!

«Κηδεία» από τον ΠΑΣ στην Λιβαδειά!

Παρότι αγωνιζόταν από το 50ο λεπτό με παίκτη λιγότερο και ο Λεβαδειακός τον είχε κλείσει στο... καβούκι του, ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε δύο γκολάρες με τους Νικολιά και Μάνο και πέρασε από την Βοιωτία (0-2)!

Ο Νικολιάς με τρομερή λόμπα που θύμισε... Τζιοβάνι στη Γαλατασαράι άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες στο 77’, με τον Μάνο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τρομερό ψαλιδάκι να γράφει το τελικό σκορ!

Με δέκα παίκτες από το 50ο λεπτό η ομάδα του Γιάννη Πετράκη λόγω σωστής αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κάργα, με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» σωστά για το καθαρό γκολ του Μαρκόφσκι που δεν μέτρησε στο τέλος του ημιχρόνου και ενώ δεν υπήρξε σκορ εκείνη την στιγμή (0-0).

Στους 26 βαθμούς πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος μπορεί να νιώθει πιο άνετα! Στους 20 έμεινε ο Λεβαδειακός με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν και πλέον χρειάζεται ένα... θαύμα ή να μη γίνει αναδιάρθρωση για να σώσει την κατηγορία!

Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ανοιχτά και να φτιάξουν ευκαιρίες. Η πρώτη δεν ήρθε και πολύ αργά, βέβαια, καθώς στο 15ο λεπτό ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να βρει τέρμα στο τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς. Αυτή η φάση φάνηκε να ξυπνάει τους γηπεδούχους που εν μέρει ήταν καλύτεροι αλλά δυσκολεύονταν να φτιάξουν ευκαιρίες. Ο Μαρκόφσκι στο 28ο λεπτό σκόραρε αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ, με τους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου να συνεχίζουν την πίεσή τους αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΣ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου έφτιαξε ακόμη μια καλή φάση αλλά ο Παντελιάδης έσωσε το σουτ του Κάστρο λίγο πριν η μπάλα περάσει στη γραμμή και στο 45ο λεπτό έγινε μία από τις φάσεις που έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη του ματς. Ο Μαρκόφσκι σκόραρε από κοντά με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει επιθετικό φάουλ, ωστόσο το ριπλέι εξέθεσε τον διεθνή ρέφερι καθώς δεν υπήρξε ούτε... υποψία, με τους Βοιωτούς να διαμαρτύρονται σωστά! Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία ακόμη φάση που ήταν πρωταγωνιστής ο Σιδηρόπουλος, καθώς απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Κάργα. Ωστόσο, αυτή τη φορά είχε δίκιο!

Ο Λεβαδειακός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ήξερε πως αυτή ήταν η ευκαιρία του να βγει μπροστά, να πιέσει τους αντιπάλους του και να ψάξει το γκολ της νίκης, η οποία θα τον έφερνε... παρέα με τον ΠΑΣ και θα μπορούσε πλέον να έχει σοβαρές ελπίδες για την παραμονή του. Παρόλα αυτά και παρότι πίεσε φουλ, με... μπροστάρη τον Νανγκίς, δεν κατάφερε να μετουσιώσει καμία ευκαιρία που δημιούργησε σε γκολ. Κάτι που το πλήρωσε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο! Ήταν το 77ο λεπτό του αγώνα όταν ο Αντιλέχου προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα προς τον Μπάγιτς, βγάζοντας σε θέση τετ-α-τετ τον Νικολιά ο οποίος με απίθανη λόμπα που θύμισε... Τζιοβάνι κόντρα στην Γαλατά, άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ! Και σαν να μην έφθανε αυτό για τους Βοιωτούς, όχι μόνο δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με φοβερό «ψαλίδι» του Μάνου (0-2).

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Ρεκβιασβίλι, Ζησόπουλος (76' Σαβαντογκό), Μητρόπουλος (82' Καραχάλιος), Στανόγεβιτς (61' Μέλεγκ), Μαρκόβσκι, Νανγκίς, Γιακουμάκης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Κάστρο, Πάντελιτς, Μπουκουβάλας, Κάργας, Μιχαήλ, Αθανασιάδης (87' Μάνος), Νικολιάς (90' Γιάκος), Τζημόπουλος, Σεργκελασβίλι, Παμλίδης (80' Αποστολόπουλος).

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής)
Τέταρτος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Πηγή:sport-fm.gr

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση