Χωρίς πολλά πολλά, στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Άδειος από τη φιέστα ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στον Αστέρα (0-0).

Στους πανηγυρισμούς της φιέστας πρωταθλήματος, ξεχάστηκε ο ΠΑΟΚ, που δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αστέρα, που αδικείται από το τελικό 0-0 στην Τρίπολη.

Χάρη στο 2-0 της «Τούμπας» πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου η ομάδα του Λουτσέσκου για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και θα διεκδικήσει το νταμπλ.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, εμφανίστηκε «άδεια» απέναντι στους Αρκάδες που ήταν καλύτεροι και έχουν κάθε δικαίωμα να φωνάζουν για τη διαιτησία, αφού στο 47’ ο διαιτητής Ευαγγέλου «ανακάλυψε» επιθετικό φάουλ του Τσιλιανίδη στον Ίνγκασον και ακύρωσε καθαρό γκολ του πρώτου, εμποδίζοντας την ομάδα της Τρίπολης να διεκδικήσει σκορ... ανατροπής, κάτι που ίσως και να μπορούσε με βάση την εικόνα του στο ματς.

Τα λάθη του Ευαγγέλου είχαν ξεκινήσει νωρίτερα, αφού στο 43’ ο ρέφερι από την Αθήνα, έκλεισε τα μάτια σε χέρι του Βαρέλα στην περιοχή, και καταλόγισε πέναλτι.

Απαλλαγμένος από το άγχος, ο Αστέρας μπήκε δυνατά και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που επηρεασμένος από την πρόσφατη φιέστα πρωταθλήματος, έψαχνε τα πατήματα του.

Η ομάδα του Λουτσέσκου παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλες και να έχει τον έλεγχο του ματς. Οι Αρκάδες βρήκαν χώρους και έφτασαν στο πρώτο ημίχρονο με αξιώσεις μπροστά από τα καρέ του Πασχαλάκη.

Στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς στο 6’ ο Πασχαλάκης έκανε λάθος διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Κώτσιρα που έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Βλέποντας τον «δικέφαλο του Βορρά» να μην μπορεί, ο Αστέρας ξεθάρρεψε και με μια στατική μπάλα στο 20ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Άνχελ δεν έπιασε γεμάτα την σέντρα φάουλ του Τσιλιανίδη. Ο τελευταίος απείλησε και πάλι στο 35ο λεπτό, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Η ομάδα του Παράσχου, έχει κάθε λόγο να φωνάζει για μια φάση στο 43’ με τον Ευαγέλλου να μην υποδεικνύει πέναλτι σε κατέβασμα της μπάλας του Βαρέλα με το χέρι στην περιοχή.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Αρκάδες μπήκαν δυνατά αλλά στο 47’ σε μια φάση που χωράει κουβέντα... βρήκαν δίχτυα, αλλά το τέρμα λανθασμένα ακυρώθηκε από τον διαιτητή Ευαγγέλου. Ο Τσιλιανίδης σκόραρε, αλλά ο διαιτητής από την Αθήνα ανακάλυψε επιθετικό φάουλ πάνω στον Ίνγκασον, με το ριπλέι να τον εκθέτει, αφού ο παίκτης του Αστέρα δεν έκανε καμία παράβαση.

Πάντως, στην αμέσως επόμενη φάση, ο Τσιλιανίδης που ήταν μόνιμη απειλή για την άμυνα του ΠΑΟΚ, δοκίμασε τα πόδια του, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, έφτασε στην πρώτη κλασική φάση στο 72’ με τον Λημνιό να χάνει τετ α τετ στο 72’ απέναντι στον Παπαδόπουλο.

Αστέρας Τρίπολης (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (41’ Δουβίκας), Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64’ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Κώτσιρας,Τσιλιανίδης (74’ Αραβίδης).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (53’ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62’ Πέλκας) Ακπόμ (77’ Σφιντέρφσκι).

Πηγή:sport-fm.gr