Πεντάστερος ο ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη

Συνεχίζει απτόητος ο ΠΑΟΚ

Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου ο ΠΑΟΚ να περάσει από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης νικώντας τον με 5-1 παραμένοντας πρώτος και αήττητος.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, όπως περίπου… αναμενόταν άλλωστε, μετατράπηκε η αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον ΠΑΟΚ, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Κάτι που φανερώνει και επί της ουσίας το 1-5 με το οποίο έληξε το παιχνίδι της Ριζούπολης.

Μπαίνοντας… φουριόζος στο ματς, ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να «καθαρίσει» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά. Με τον Πέλκα να επιστρέφει στο βασικό σχήμα και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4’, τον Ολιβέιρα να ξεκινάει πρώτη φορά στην 11άδα και να κάνει… σεφτέ έξι λεπτά μετά και τον Μπίσεβαρ να ολοκληρώνει τη… σεμνή τελετή, σκοράροντας για πέμπτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, στο 33ο λεπτό.

Για να έρθει ο Ντούρσο στην επανάληψη και δη στο 64’ και να πετύχει το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα για λογαριασμό της «ελαφράς ταξιαρχίας» που έδειξε κάποια σημάδια αντίδρασης. Ενώ ο Σφιντέρσκι μπήκε αλλαγή στο 76ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα σκόραρε, με τον Ενρίκε να έρχεται κι αυτός από τον πάγκο και να τον… μιμείται, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ όχι μόνο παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά διατήρησε παράλληλα το αήττητο ρεκόρ του και μαζί την ψυχολογία του στα… ύψη, ενόψει του επικείμενου ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα! Στέλνοντας παράλληλα μήνυμα τίτλου για μια ακόμα αγωνιστική...

Από την άλλη, η δεδομένη διαφορά ποιότητας δεν επέτρεψε στον Απόλλων να αποφύγει την ήττα που τον διατήρησε σε μονοψήφια συγκομιδή πόντων και την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Έχοντας ωστόσο τη… δυσάρεστη πρωτιά των οκτώ γκολ παθητικό στα πρώτα δέκα λεπτά των αναμετρήσεων του!

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και όντας άκρως αποτελεσματικός, κατάφερε να διώξει κάθε σκέψη για πιθανό «στραβοπάτημά» του και παράλληλα να μετατρέψει σε… υγιεινό περίπατο το παιχνίδι.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια, όταν ο Βιεϊρίνια έκανε μια σέντρα από αριστερά στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, ο Βαφέας έχασε τον Πέλκα κι εκείνος με κεφαλιά νίκησε τον Χουάντερσον μόλις στο 4’.

Ενώ πέντε λεπτά μετά, από την κακή απομάκρυνση του Ρώσση, η μπάλα έφτασε στον Ολιβέιρα, που από το δεξί την έφερε στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε ψηλά στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας για το 0-2!

Μάλιστα, μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Λημνιός «πάτησε» περιοχή από δεξιά, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Μπίσεβαρ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 3-0 για τους «ασπρόμαυρους».

Ο Απόλλωνας είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά για να ισοφαρίσει στο 7’ και ακολούθως για να μειώσει στο 15’, δίνοντας ενδεχομένως άλλη τροπή στην αναμέτρηση. Ωστόσο, σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Μπεντινέλι αποδείχτηκε… άσφαιρος, «καταδικάζοντας» την ομάδα του!

Ενώ μάλιστα ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα υψηλότερος, αφού με την μπάλα στα πόδια των παικτών του Ράζβαν Λουτσέσκου στο μεγαλύτερο διάστημα, δημιουργήθηκαν δύο ακόμα ευκαιρίες για γκολ προς το τέλος.

Με το σουτ του Ολιβέιρα στο 41’ να… ξύνει το δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει ενστικτωδώς το εντυπωσιακό «τακουνάκι», δύο λεπτά μετά…

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας άλλαξε το σύστημά του σε 4-3-3, σε μια προσπάθεια να μπει ξανά στο ματς, με τον Μπάμπη Τεννέ να χρησιμοποιεί του Γκίνο και Βάρκα, το «ψαλιδάκι» του οποίου στο 48’ ενδεχομένως να έδωσε και το… έναυσμα.

Αφού ακολούθησαν μια καλή κεφαλιά του Ντεφεντερίκο με τη συμπλήρωση μιας ώρας, όπως όμως και το 3-1, όταν ο Οριουέλα γύρισε τη μπάλα από αριστερά στον Ντούρσο ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, νίκησε τον Πασχαλάκη στο 64’!

Με τον ΠΑΟΚ να δείχνει κάποια σημάδια χαλάρωσης αλλά και τον Λουτσέσκου να διαθέτει την πολυτέλεια του «γεμάτου» πάγκου, όχι μόνο δεν προέκυψε κάποιος κίνδυνος, παρά την διάθεση των γηπεδούχων να πιέσουν και να μειώσουν κι άλλο το σκορ. Αλλά αντιθέτως, η ψαλίδα… άνοιξε.

Με τον Σφιντέρσκι να μπαίνει αλλαγή στο 76’ και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, μετά από δύο λεπτά, να τη στέλνει στα δίχτυα με το αριστερό και τον Ενρίκε να ακολουθεί το… παράδειγμα του Πολωνού συμπαίκτη του.

Καθώς κι ο Βραζιλιάνος πέρασε στο ματς στο 81ο λεπτό και σκόραρε οκτώ λεπτά αργότερα, με τη μπάλα να βρίσκει παράλληλα και στο σώμα του Βαφέα, για να μπερδέψει τον Χουάντερσον προτού καταλήξει στα δίχτυα του, για το τελικό 5-1…

Πηγή:sport-fm.gr