Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-2: Άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του Πρωταθλήματος! (vid)

Άλλη μια νίκη για τον ΠΑΟΚ που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου

Πολύ μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού με 0-2 στο ΟΑΚΑ χάρις τα γκολ των Μαουρίτσιο και Ζαμπά στο 2ο λεπτό κάθε ημιχρόνου. Με αυτή του την νίκη η ομάδα του Λουτσέσκου πάει στους 61 βαθμούς, 10 περισσότερους από τον 2ο Ολυμπιακό που αναμετράται αύριο με τον Απόλλων Σμύρνης. Από την άλλη η ομάδα του Γιώργου Δώνη παραμένει στην 6η θέση με 31 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 2ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-1 με τον Μαουρίτσιο. Το κόρνερ εκτελέστηκε, ο Διούδης έκανε κακή έξοδο, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο άσος του ΠΑΟΚ και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 3’ ο Μακέντα προσπάθησε να μπει στην περιοχή αλλά το κοντρόλ του δεν ήταν καλό. Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να γίνει απειλητικός. Στο 21’ ο Ζαμπά έκανε το γύρισμα από τα αριστερά με τον Μαουρίτσιο να σουτάρει απο το ύψος της μικρής περιοχής, τη μπάλα να βρίσκει πάνω στον Μαυρομάτη και μετά στον Ινσούα και να καταλήγει εν τέλει στην αγκαλιά του Διούδη. Στο 34’ ο Άκπομ κατέβασε υπέροχα μέσα στην περιοχή αλλά το τέλειωμα του ήταν πολύ κακό και δεν αξιοποίησε την ευκαιρία. Στο 44’ ο Μακέντα έφυγε μόνος από τα αριστερά, έκανε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ έγινε η σέντρα, με τον Μαυρομμάτη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα εκτός. Έτσι, παρόλο που ο ρυθμός ήταν καλός, εντούτοις οι φάσεις ήταν λίγες και το 0-1 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως στο 1ο μέρος έτσι και στο 2ο, ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 2ο λεπτό. Αρχικά ο Μάτος έκανε το γύρισμα, η μπάλα μεσολάβησε στον Κουρμπέλη και έτσι έφτασε στον Ζαμπά, ο οποίος δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία στο να πλασάρει τον Διούδη για το 0-2. Στο 56’ ο Ζαμπά μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε χαμηλά, αλλά ο Διούδης μάζεψε εύκολα. Στο 60’ ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος έδωσε στον Άκπομ, αλλά το σουτ του επιθετικού των φιλοξενουμένων δεν ήταν καλό και η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 63’ έγινε σέντρα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, η μπάλα κόντραρε στον Πούγγουρα, όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη. Στο 71ο λεπτό ο σκόρερ του 2ου γκολ του ΠΑΟΚ, Ζαμπά, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για πολύ δυνατό φάουλ στον Κολοβέτσιο. Στο 75’ ο Ινσούα έπιασε βολίδα με το αριστερό από μακρινή απόσταση και ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε πολύ ωραία απόκρουση. Στο 84’ ο Μπουζούκης έκανε πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά. Στο 86’ βγήκαν τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ με έναν στην αντεπίθεση, ο Άκπομ έσπασε τη μπάλα δεξιά κι εκεί έκανε κακή πάσα ο Κρέσπο και ο Ενρίκε ο οποίος ήταν ολομόναχος έστειλε την μπάλα ψηλά, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για το 0-3. Στο 87’ ο Μπουζούκης έκανε νέο μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους και ο ΠΑΟΚ είναι ακόμα πιο κοντά στον τίτλο.

Διακριθέντες:

Παναθηναϊκός: Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη πάλεψαν για ένα καλό αποτέλεσμα αλλά ο αιφνιδιασμός που δέχθηκαν και στα δύο γκολ του ΠΑΟΚ δεν βοήθησε στο να επιτευχθεί ο στόχος τους. Παρ’ όλα αυτά είχαν μια γενικά καλή εμφάνιση.

ΠΑΟΚ: Πολύ καλή απόδοση έπιασαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας. Αυτός όμως που ξεχώρισε ήταν αναμφίβολα ο Πασχαλάκης με τις αποκρούσεις του, κάποιες εκ των οποίων ήταν πραγματικά εντυπωσιακές.

Απογοήτευσαν:

Παναθηναϊκός: Παρόλο που δεν υστέρησε κάποιος, εντούτοις ο Διούδης φέρει ευθύνη στο 1ο γκολ του ΠΑΟΚ, καθώς δεν ήταν καλή η έξοδος του.

ΠΑΟΚ: Ο Ζαμπά παρόλο που σκόραρε το 2ο γκολ και εξασφάλισε την νίκη για την ομάδα του, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Κοουτσάρισμα:

Παναθηναϊκός (Δώνης): Δεν τα κατάφεραν οι «πράσινοι», αν και έπαιξαν καλά βρήκαν απέναντι τους τον Πασχαλάκη, ο οποίος τους στέρησε την ευκαιρία να μπουν στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Ακολουθούν άλλα δύο ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό, με ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Άλλη μια μεγάλη νίκη, διατηρεί το αήττητο και πλέον φαντάζει αδιανόητο ο ΠΑΟΚ να χάσει το φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτησία (Jakob Kehlet): Εάν εξαιρέσουμε κάποια μικρά λάθη, η απόδοση του Δανού διαιτητή κρίνεται πολύ καλή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Πούγγουρας (Άλτμαν 69'), Κάτσε (Δώνης 69'), Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (Εμμανουηλίδης 46'), Μπουζούκης, Μακέντα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (Ενρίκε 82'), Λημνιός, Σάκχοφ (Γιαννούλης  77'), Μαουρίτσιο, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (Ολιβέιρα 69'), Άκπομ

Σκόρερς: -/ Μαουρίτσιο, Ζαμπά

Κίτρινες Κάρτες:  Γιόχανσον, Εμμανουηλίδης /-

Κόκκινες Κάρτες: -/ Ζαμπά

Διαιτητής: Jakob Kehlet