Ο μαγικός Ντιέγκο έστησε το πάρτι του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο

Μετά την ανανέωση, υπέγραψε και τη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 απέναντι στον Πανιώνιο, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Ο Ολλανδός είχε γκολ και κερδισμένη αποβολή για να διατηρήσει το +8 ο Δικέφαλος του Βορρά

Με ένα υπέροχο γκολ ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ άνοιξε τον δρόμο για την 15η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και μετά από την συμφωνία του για ανανέωση του συμβολαίου του, υπέγραψε με ένα πανέμορφο γκολ την επικράτηση του Δικεφάλου του Βορρά απέναντι στον Πανιώνιο, ενώ κέρδισε και την αποβολή (δεύτερη κίτρινη )του Μακρύλλου στο 41’ .

Το έργο του πρωτοπόρου, έγινε πολύ πιο εύκολο από τη στιγμή που ο αντίπαλος έμεινε με δέκα και στο τέλος του πρώτου μέρους ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, έβαλε τη δική του πινελιά, μετά την ωραία προσπάθεια του Ελ Καντουρί με ωραίο διαγώνιο σουτ, σε μια φάση ωστόσο που και ο Κότνικ φέρει ευθύνη. Σε ρυθμό ρελαντί ο πρωτοπόρος της Super League στην επανάληψη, σκόραρε στο 69’ με τον Σάκχοφ για το 3-0, σε μια φάση που η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μανοϊλοβιτς, αφού ο Κότνικ είχε αντικατασταθεί στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού.

Πάντα στους οκτώ βαθμούς από τον2ο Ολυμπιακό το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, αφού έχει 44 πόντους, έναντι των Πειραιωτών. Ντεμπούτο στην Super League για τον Λευτέρη Λύρατζη που αντικατέστησε τον Βιεϊρίνια. Το 8 στα 8 στην έδρα του έκανε ο Δικέφαλος του Βορρά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο με τον Καντουρί να παίρνει θέση πίσω από τον Άκπομ και τον Βιεϊρίνια να καλύπτει το κενό του τιμωρημένου Μάτος, ενώ αριστερά έπαιξε ο Τόσκα. Ο Πανιώνιος θέλοντας να καλύψει καλά τη μεσαία του γραμμή, κατέβηκε με ένα θεωρητικό 4-3-3, αλλά λόγω της πίεσης αυτό από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, έγινε 4-1-4-1.

Μόλις στο 5’ από στημένη φάση και ωραία εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Βιεϊρίνια έπιασε με τη μια το σουτ για να απομακρύνει δύσκολα ο Κότνικ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ψάχνει το γρήγορο γκολ και τα κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ με μια προσωπική προσπάθεια του Ολλανδού που πήρε την μπάλα πέντε μέτρα πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής, έκανε μια φοβερή ντρίπλα στον Σαταυρόπουλο και αφού προχώρησε, παρότι πιεζόταν ασφυκτικά, έκανε ένα ωραίο δεξί σουτ για ν’ ανοίξει το σκορ στο 11’.

Στο 16’ ο Ελ Καντουρί έβγαλε έξοχη πάσα στον Μαουρίσιο, που δεν πρόλαβε, αφού ο Κότνικ τον ανέκοψε (με τον πορτιέρε του Πανιωνίου να αποκτά πρόβλημα σε αυτή τη φάση που είχε σαν αποτέλεσμα την αντικατάσταση του στην ανάπαυλα). Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το ματς με εξαίρεση μια μικρή έξαρση του Πανιωνίου μετά τα μέσα του ημιχρόνου και με καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Μακρύλλου που πέρασε έξω.

Οι Θεσσαλονικείς διαχειρίζονταν το γρήγορο προβάδισμα και στο 41’ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για εκείνους με την αποβολή του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, ο Ελ Καντουρί, αφού πέρασε έξοχα τον Παπαγεωργίου από αριστερά έβγαλε σέντρα προς τα έξω και ο Βιεϊρίνια που ερχόταν με δύναμη έπιασε ένα σουτ που αιφνιδίασε τον Κότνικ για να γράψει το 2-0.

Ο Μανοϊλοβιτς αντικατέστησε αναγκαστικά τον Κότνικ που δεν μπορούσε να συνεχίσει, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το τέμπο που έπρεπε το ματς και απαλλαγμένος από το άγχος με το υπέρ του 2-0, άρχισε ν’ ανεβάζει στροφές. Στο 55’ ο Σάκχοφ, υποχρέωσε τον πορτιέρε του Πανιωνίου με κεφαλιά, σε φοβερή επέμβαση, μετά τη σέντρα του Β ιεϊρίνια, ενώ στο 63’ ο αρχηγός μοίρασε ωραία από δεξιά στον Άκπομ που δεν μπόρεσε όμως να κάνει τακουνάκι.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε ένα 3ο γκολ στο 69ο λεπτό προς τέρψιν των περίπου 25.000 φίλων του που βρέθηκαν στις κερκίδες της Τούμπας, όταν ο Μαουρίσιο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σάκχοφ που ελίχθηκε ωραία, σούταρε με το δεξί, όχι τόσο καλά, όμως η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μανοϊλοβιτς για το 3-0.

Τα highlights του τελευταίου 20λεπτου ήταν η αντικατάσταση του Βιεϊρίνια από τον 19χρονο Λύρατζη, αλλά και η εξαιρετική επέμβαση του Πασχαλάκη, σε φάουλ του Κούρντι στο 88’, για να παραμείνει το 3-0 και το +8 του ΠΑΟΚ από τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση