Μετά τη μυθική ανατροπή, πρόκριση ο στόχος του ΠΑΟΚ

Την μεγάλη ανατροπή που είχε κάνει το 1997 θύμισε η χθεσινή νίκη της ομάδας του Λουτσέσκου κόντρα στους Ρώσους

Τη μεγάλη ανατροπή που είχε πετύχει ο ΠΑΟΚ τον Αύγουστο του 1997 θυμήθηκαν οι οπαδοί του «Δικέφαλου του Βορρά», ύστερα από την επικράτηση της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου με σκορ 3-1 επί της Σπαρτάκ Μόσχας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Στις 12 Αυγούστου 1997 η τότε ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-0 και στο ημίχρονο είχε ισοφαρίσει σε 3-3 και στο δεύτερο μέρος έκανε το απίστευτο 5-3, σε ένα ματς που θυμούνται ακόμα και σήμερα οι Θεσσαλονικείς και όχι μόνο.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και χθες, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17 με δύο τέρματα, με κάποιους να πιστεύουν πως τελείωσαν πρόωρα τα όνειρα για «σεντόνι», αλλά οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο (στο 44’) κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς και να κερδίσουν τελικά με σκορ 3-2.

Όσον αφορά το επόμενο παιχνίδι του «Δικεφάλου του Βορρά» στην έδρα των Μοσχοβιτών, αυτό είναι προγραμματισμένο την ερχόμενη Τρίτη (14/8) στις 20:30 (Epsilon TV) και ο Λουτσέσκου φρόντισε από χθες να στείλει σαφές μήνυμα.

«Θα πρέπει να το επαναλάβω αυτό, σεβόμαστε απόλυτα τον αντίπαλο μας, την δύναμη του, την ποιότητα του, παρόλα αυτά, θα πάμε για να κερδίσουμε, αυτή είναι η νοοτροπία που έχουμε», τόνισε ο προπονητής του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς θα στρέψουν άμεσα την προσοχή τους σε αυτό το ματς, στην έδρα της Σπαρτάκ, με τον Λουτσέσκου να περιμένει να διαπιστώσει σε τι κατάσταση βρίσκονται ο Βιεϊρίνια και ο Μπίσεσβαρ που δεν αγωνίστηκαν χθες απέναντι στους Ρώσους.