«Μάτωσε» αλλά έκανε ανατροπή και... σεφτέ ο ΠΑΟΚ!

Πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ!

Αν και δεν έθελξε με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς του στα πλέι-οφ, καθώς επικράτησε του μαχητικού ΟΦΗ με 3-1 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί «κλείδωσαν» τον αντίπαλό τους στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του, όπου ο Ελ Καντουρί είχε δοκάρι στο 40’, ενώ «χτύπησαν» με το… καλημέρα στην επανάληψη και το γκολ του Νέιρα στο 49ο λεπτό.

Ωστόσο, οι περσινοί νταμπλούχοι είδαν τον Τζόλη να κάνει… ονειρικό ντεμπούτο, μπαίνοντας αλλαγή στο 55’ και ισοφαρίζοντας τρία λεπτά μετά, για να έρθει η… λύτρωση δια ποδός Άκπομ από την άσπρη βούλα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Νάστο και δόθηκε μέσω VAR, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ενώ ο Ελ Καντουρί βρήκε δίχτυα στο… 100’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1, με το οποίο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προσπεράσει με έναν βαθμό την ΑΕΚ, που αγωνίζεται αυτή την στιγμή κόντρα στον Άρη. Την ώρα που ο ΟΦΗ παρέμεινε χωρίς νίκη στα πλέι-οφ…

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν λιγοστές, οι καθαρές ευκαιρίες… λιγότερες και το θέαμα ως εκ τούτου αρκετά μέτριο, τουλάχιστον μέχρι το φινάλε του 45λεπτου.

Ο ΟΦΗ έπαιξε έξυπνα, έκλεισε τους χώρους και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, θέλοντας αφενός να ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους για την εστία του Γουάιλι και αφετέρου να ελέγξει τον ρυθμό.

Μέχρι το ημίωρο, οι Κρητικοί τα κατάφεραν καθώς είχαν την μπάλα στα πόδια τους, με την κατοχή να φτάνει και στο 34%-66%, ενώ κατέγραψαν την καλύτερη τους φάση για να προηγηθούν στο 28’, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέιρα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Πασχαλάκη!

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι, με την απόφαση του Αμπέλ Φερέιρα να βάλει τον Λάμπρου δίπλα στον Άκπομ να μην αποδίδει καθόλου, «βραχυκυκλώνοντας» την επιθετική λειτουργία της ομάδας του.

Ο Πορτογάλος τεχνικός το είδε και το «διόρθωσε» στο 30ο λεπτό, πηγαίνοντας τον Λάμπρου στα αριστερά και περνώντας τον Μπίσεσβαρ στον άξονα, αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα σε 4-2-3-1.

Σταδιακά, ο «δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την απόδοσή του, είδε τον αντίπαλό του να κάνει κάποια εύκολα λάθη και έκανε εν τέλει δύο πολύ καλές φάσεις για να ανοίξει αυτός το σκορ…

Αρχικά με τον Ελ Καντουρί στο 40’, ο οποίος έχασε μάλιστα διπλή ευκαιρία, με τον Γουάιλι να τον νικάει σε πρώτη φάση και στην εξέλιξη τον Μαροκινό μέσο να στέλνει από πολύ κοντά με νέα κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ!

Ενώ, πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Άκπομ να αστοχήσει μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί από τα δεξιά, με το «σκαστό» σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μικρή περιοχή να περνάει άουτ.