Και την επόμενη βδομάδα, θα είναι πρωταθλητής

Ο ΠΑΟΚ θέλει ακόμα μια νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα μετά από 34 χρόνια

Δίχως να ιδρώσει ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 της Λαμίας με σκόρερς τους Ενρίκε, Σάκχοφ και Μπίσεσβαρ και θέλει ακόμα μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος μετά από 34 χρόνια.

Με ένα εξαιρετικό τελευταίο εικοσάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έδωσε πανηγυρικό τόνο στο…πάρτι τίτλου που στήθηκε στην Τούμπα και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στη Λαμία. Με σκόρερς τους Ενρίκε (34’), Σάκχοφ (78’) και Μπίσεσβαρ (83’) ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στους 73 πόντους, με την 24η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία αντιστάθηκε όσο μπορούσε, ενώ έχει παράπονα για το γεγονός πως στο πρώτο γκολ, δεν έγινε fair play, από την στιγμή που είχε τραυματιστεί ο Μπαράλες, με τον Μάτος να συνεχίζει την φάση και να δίνει στον Ενρίκε που σκόραρε.

Στην επανάληψη ωστόσο και η κόπωση από τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ, η Λαμία δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί για να έρθουν δύο γκολ, στο 78’ από τον Σάκχοφ μετά από υπέροχη ασίστ του Μπίσεσβαρ, με τον Ολλανδό να σκοράρει και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα, για να φτάσει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 73 και θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.

Με σχήματα καθρέφτη μπήκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, μιας και οι Λουτσέσκου και Χάβος, κατέβασαν τους σχηματισμούς τους, σε 4-2-3-1. Η Λαμία μπήκε δυνατά και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει στο 3’, όταν ο Ασουμπρέ έβγαλε σέντρα, ο Μπαράλες έπιασε κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή και ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Σε όλο το πρώτο τέταρτο η ομάδα της Φθιώτιδας έτρεξε πολύ και δεν άφησε τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο 18ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του καλή στιγμή από στημένη μπάλα, αφού ο Ολιβέιρα εκτέλεσε, ο Μπαράλες άθελα του γέμισε προς την περιοχή και ο Βαρέλα αστόχησε με το κεφάλι από καλή θέση. Στο 19’ η Λαμία που ήταν εξαιρετική στο πρώτο 20λεπτο, είχε μια ακόμα στιγμή με το σουτ του Ασουμπρέ, που πέρασε μόλις άουτ.

Η Λαμία κρατούσε υπέροχα το αποτέλεσμα, αλλά στο 34’ σε μια φάση που ο Μπαράλες έχασε μετά από κόντρα με τον Σάκχοφ την μπάλα στο κέντρο, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Πέλκας πήρε την μπάλα, την έδωσε στον Μάτος, με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να φωνάζουν για fair play. Κάτι που δεν συνέβη ποτέ, οπότε ο Βραζιλιάνος τάισε στην περιοχή τον Πέδρο Ενρίκε που κεραυνοβόλησε τον Σαράνοφ για να γράψει το 1-0 στο 34’. Απειλήθηκε σύρραξη μετά την επίτευξη του 1-0, με τους Λαμιώτες να διαμαρτύρονται για τη μη τήρηση fair play, στους συναδέλφους τους, του ΠΑΟΚ.

Από εκεί και μετά ο Δικέφαλος του Βορρά, έφτασε κοντά στο γκολ στο 41’ με τον Πέδρο Ενρίκε να σουτάρει και τον Σαράνοφ να αποκρούει δύσκολα, σε μια φάση όπου ο σκόρερ, θα μπορούσε να πασάρει στον Μπίσεσβαρ. Πρώτη φορά που έκανε αισθητή την παρουσία του στο ματς ο Άκπομ στο 43’ με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει δύσκολα.

Στο 55’ ο ΠΑΟΚ μετά από έναν έξοχο συνδυασμό που ξεκίνησε από την άνοδο του Κρέσπο στα αντίπαλα καρέ και την υπέροχη πάσα του Ενρίκε στον Σάκχοφ, ο Ουκρανός έχασε την ευκαιρία να σκοράρει, αφού νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Σαράνοφ, ενώ στη συνέχεια ο Άκπομ σούταρε άουτ, αλλά ο βοηθός είχε υποδείξει τον Άγγλο σε αντικανονική θέση. Η απάντηση για τη Λαμία ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Ασουμπρέ μετά από αλλεπάλληλες σέντρες στην περιοχή, έπιασε κεφαλιά, με τον Βιεϊρίνια να σώζει πάνω στη γραμμή.

Ο Λουτσέσκου σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του, έριξε τον Ελ Καντουρί αντί του Πέλκα και λίγο αργότερα, πέρασε τον Σφιντέρσκι αντί του Άκπομ που δεν μπόρεσε να φανεί όσο σε άλλα παιχνίδια. Το ματς κυλούσε πανηγυρικό κλίμα, με την κατάμεστη Τούμπα να φωνάζει «…και την επόμενη βδομάδα θα είμαστε πρωταθλητές».

Ο Σάκχοφ με το δεύτερο του γκολ στο πρωτάθλημα, έβαλε τη σφραγίδα και σε αυτή τη νίκη του ΠΑΟΚ, καθώς μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Μπίσεσβαρ από τον οποίο ξεκίνησε η φάση, έβγαλε σέντρα προς το σημείο του πέναλτι και ο Ουκρανός με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0, που πανηγυρίστηκε δεόντως, «κλειδώνοντας» το τρίποντο για τον Δικέφαλο του Βορρά, που θέλει ένα ακόμα για να στεφθεί πρωταθλητής. Στο 83’ ο Μπίσεσβαρ έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα με ένα προσωπικό γκολ, αφού πήρε την μπάλα από αριστερά, έκανε το κλείσιμο προς τα μέσα και αφού ξεπέρασε τον Ασίγκμπα με ασύλληπτο δεξί σουτ έγραψε το 3-0.

Η κατάμεστη Τούμπα στο φινάλε, παραληρούσε με το γνωστό σύνθημα "σήκωσε το...το γ...δεν μπορώ να περιμένω", με τον Ελ Καντουρί να χάνει ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και για 4ο γκολ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Σάκχοφ, Ενρίκε (73’ Μίσιτς), Πέλκας (60’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (64’ Σφιντέρσκι)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Κάνιας,

Λαμία: Σαράνοφ, Βάντερσον, Αντέντζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα (84’ Καραγκούνης), Δημούτσος, Μπεχαράνο (64’ Μπλάζιτς), Ρόμανιτς, Μπερτόλιο, Ασουμπρέ, Μπαράλες (74’ Τσούκαλος)

Στον πάγκο για τη Λαμία: Κάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Τόμας, Τζανετόπουλος

Πηγή:sport-fm.gr