Βόλτα στη Λαμία για ΠΑΟΚ, έπιασε την ΑΕΚ στη 2η θέση

Ο ΠΑΟΚ πέρασε άνετα με 3-0 από τη Λαμία

Ξεκούραστη βραδιά για τον ΠΑΟΚ στη Λαμία, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν 3-0 της τοπικής ομάδας και να πιάνουν έτσι την ΑΕΚ στη 2η θέση της βαθμολογίας της Super League 1.

Σπουδαίο ματς από Νάρεϊ και Ντάντας για τους νικητές, που είδαν τον Μουργκ να μπαίνει για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα της ομάδας αλλά να τραυματίζεται στα πρώτα λεπτά και να αποχωρεί μόλις στο 8’...

Από πλευράς γηπεδούχων, αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο ο Γκαραβέλης, με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να παραμένει δίχως νίκη στο πρωτάθλημα από την 1η Οκτωβρίου.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Λαμία ο Σάββας Παντελίδης, που επέλεξε τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια και τους Βασιλαντωνόπουλο, Τζανετόπουλο, Κορνέζο και Σιμόν στην άμυνα. Στον άξονα βρέθηκαν οι Τζανδάρης-Μπεχαράνο, με την τριάδα Ρόμανιτς, Ντε Βινσέντι και Νούνιες πίσω από τον Βέργο.

Με 4-2-3-1 πορεύτηκε και ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Αμετακίνητος στην εστία ο Κοτάρσκι, με τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ και Ρ. Σοάρες στην άμυνα. Στα χαφ βρέθηκαν οι Αουγκούστο-Ντάντας, ενώ η τριάδα Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Κωνσταντέλιας επιλέχτηκε πίσω από τον Ολιβέιρα.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων ανήκε εξαρχής στους φιλοξενούμενους, που είδαν τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Ολιβέιρα που κόντραρε στο 11’. Δύο λεπτά αργότερα όμως ήρθε το γκολ, με την άμυνα της Λαμίας να... κοιμάται μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντάντας και τον Νάρεϊ να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει στον Πορτογάλο φορ και να καταλήγει στα δίχτυα!

Στο 18’, ο Ντάντας σούταρε ψηλά άουτ και ο Ρόμανιτς τον... μιμήθηκε δευτερόλεπτα αργότερα, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν τελικά σε δεύτερο γκολ με τον Πορτογάλο στο 27’. Ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα και μετά από κάκιστη απομάκρυνση ο νεαρός χαφ σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Γκαραβέλη, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 28’, ο Ντε Βινσέντι απείλησε με εκτέλεση κόρνερ αλλά είδε τον Κοτάρσκι να απομακρύνει εντυπωσιακά, ένα λεπτό πριν το δοκάρι σταματήσει την κεφαλιά του Μπεχαράνο! Στην εξέλιξη της φάσης μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς αντεπιτέθηκαν, με τον Κωνσταντέλια να βγάζει μόνο του τον Νάρεϊ αλλά εκείνον να σουτάρει ψηλά άουτ.

Στο 43ο λεπτό, ο Ολιβέιρα αστόχησε από πλεονεκτική θέση για το 3-0, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με μία παντελώς άστοχη κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο 50’, με τον ΠΑΟΚ εντέλει να καθαρίζει το ματς οκτώ λεπτά αργότερα.

Μετά από μία άψογη ομαδική προσπάθεια, ο Λύρατζης τροφοδότησε τον Ζίβκοβιτς και εκείνος άδειασε δύο αντιπάλους προτού τελειώσει το ματς σκοράροντας για το 3-0!

Κάπου εκεί ο ρυθμός... έσβησε εντελώς, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία και το σκορ να μην αλλάζει.

MVP: Ο Καλέντ Νάρεϊ βρέθηκε στο ματς από τα πρώτα λεπτά λόγω τραυματισμού του Μουργκ και ήταν μέσα στη φάση στα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του. Από το δικό του σουτ –που κόντραρε- ήρθε το 1-0, από δικό του γύρισμα ξεκίνησε το 2-0!

Η... σφυρίχτρα: Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Στέφανος Κουμπαράκης, σε ένα ματς που πιθανότατα θα ξεχάσει σύντομα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Λαμία (Σ. Παντελίδης): Γκαραβέλης (37’ Σαράνοφ), Σιμόν (46’ Γκοράνοφ), Τζανετόπουλος, Κορνέζος (66’ Αντέτζο), Βασιλαντωνόπουλος, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ρόμανιτς (66’ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (60’ Μαρτίνεθ), Βέργος

Στον πάγκο: Σαραμαντάς, Γιακουμάκης, Μποάκιε, Βασιλακάκης

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (80’ Σάστρε), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (80’ Φ. Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (8’ Νάρεϊ), Κωνσταντέλιας (70’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (70’ Τόμας)

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κουλιεράκης, Σβαμπ, Κουαλιάτα

Διαιτητής: Κουμπαράκης

Βοηθοί: Μπούξμπαουμ, Φωτόπουλος

4ος: Ματσούκας

VAR: Ευαγγέλου, Κωνσταντίνου