«Αντίο» με το κεφάλι ψηλά ο ΠΑΟΚ

Εξήλθε ισόπαλος κόντρα στη Γρανάδα

Όρθιος έμεινε ο ΠΑΟΚ στην «Τούμπα» που ήρθε ισόπαλος 0-0 με τη Γρανάδα στο «αντίο» του από το Europa League.

Η ομάδα του Γκαρσία, που παρατάχθηκε με αλλαγές σε πρόσωπα δεν λύγισε στο διάστημα που πιέστηκε από την ισπανική ομάδα, ενώ θα μπορούσε ακόμα και τη νίκη αν είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τελείωμα των φάσεων. Όπως και να έχει με το φρένο στους Ισπανούς έδωσε την ευκαιρία στην PSV που την ίδια ώρα περνούσε νικηφόρα από την Κύπρο κόντρα στην Ομόνοια να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ιστορία έγραψε ο νεαρός Γιώργος Κούτσιας που έγινε ο νεότερος παίκτης του ΠΑΟΚ που αγωνίζεται σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, όντας 16 ετών, 10 μηνών και 2 ημερών.

Με απολογισμό 1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 2 είτε το «αντίο» της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε και παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Ο Πασχαλάκης πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα και Λύρατζης. Ο Εσίτι με τους Μουργκ και Ελ Καντουρί αποτελούσαν την τριάδα στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Τζόλης και ο Κούσιας στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο πλαισίωσαν τον προωθημένο Τσόλακ.

Από την άλλη η Γρανάδα ξεκίνησε με σύστημα 5-3-2 και αρκετές αλλαγές σε πρόσωπα, με τον Εσκαντέλ κάτω από τα δοκάρια, τους Πέρεθ, Σάντσεθ και Μαρτίνες στην άμυνα, ενώ στα άκρα βρίσκονταν ο Φουλκιέ και ο Κένεντι. Από εκεί και πέρα ο Μίγια, ο Σόρο και ο Ετέκι αποτελούσαν την τριάδα στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Μολίνα και ο Πουέρτας αποτελούσαν το επιθετικό δίδυμο των Ισπανών.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 13ο λεπτό και ανήκε στους Ισπανούς. Ο Μολίνα έβγαλε τον Πουέρτας μόνο του στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ που… κοιμήθηκε στη φάση, αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά και με τα πόδια έσωσε την ομάδα του.
Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 20λεπτο, όχι μόνο δεν απείλησε, αλλά δεν μπορούσε καν να φτάσει στην περιοχή των Ισπανών. Οι γραμμές του «δικεφάλου» ήταν μακριά η μία από την άλλη, γεγονός που δεν δημιουργούσε καμία ανησυχία στους φιλοξενούμενους.

Στο 22’ λεπτό η Γρανάδα απείλησε εκ νέου, όταν μετά από λάθος του Ελ Καντουρί ο Μολίνα βγήκε μόνος του απέναντι από τον Πασχαλάκη, τον πέρασε αλλά ήρθε από πίσω ο Ίνγκασον και με καθοριστική προβολή τον πρόλαβε πριν πλασάρει σε κενή εστία.

Τα προβλήματα της άμυνας του ΠΑΟΚ δεν έλεγαν να σταματήσουν, με τους Ίνγκασον και Βαρέλα να έχουν σοβαρό πρόβλημα έχοντας να αντιμετωπίσουν τους Πουέρτας και Μολίνα. Ο δεύτερος μάλιστα, βρέθηκε και πάλι μόνος του στην περιοχή στο 28’ αλλά η κεφαλιά που έπιασε σταμάτησε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μην έβρισκε διαδρόμους, αλλά κατάφερε από μια στατική φάση να δημιουργήσει την μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Μουργκ από πλάγια δεξιά εκτέλεσε το φάουλ, ο Βαρέλα που είχε ανέβει νίκησε στον αέρα τους πάντες, αλλά η κεφαλιά του αμυντικού από το Πράσινο Ακρωτήρι σταμάτησε ακριβώς στη συμβολή των δοκών του Αρόν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στο παιχνίδι του Τσιγκάρα και Ζίβκοβιτς στις θέσεις των Τζόλη και Κούτσια, αφού το παιχνίδι τους από τις πτέρυγες στο πρώτο μέρος δεν βοήθησε τον ΠΑΟΚ.

Τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκαν και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Μετά από λάθος του Εσίτι στο 52΄ο Πασχαλάκης δεν υπολόγισε σωστά βγαίνοντας να μαζέψει με τον Μολίνα να μην μπορεί να πλασάρει σωστά για να ανοίξει το σκορ. Από τη μεριά του ο ΠΑΟΚ στο 57’ προσπάθησε να δημιουργήσει ανησυχία στην άμυνα των Ισπανών μετά από φοβερή κούρσα του Ζίβκοβιτς, αλλά ο Πέρες τελευταία στιγμή έκοψε την πάσα πριν ο Τσόλακ γίνει επικίνδυνος.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον ΠΑΟΚ πάντως να απειλεί στο 82’ αλλά το πλασέ από την περιοχή του Σφιντέρσκι που είχε μόλις μπει στο ματς να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Ο Πολωνός ήταν άτυχος να κλέψει το ματς στις καθυστερήσεις, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκηςβγήκε στην κόντρα, με τον Αρόν να του στερεί την ευκαιρία για το γκολ της νίκης.

ΠΑΟΚ: (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63’ Ουαγκέ), Ινγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι (63’ Αουγκούστο), Ελ Καντουρί, Μουργκ, Κούτσιας (46’ Τσιγγάρας), Τζόλης (46’ Α. Ζίβκοβιτς), Τσόλακ.

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνες): Ααρόν, Φουλκιέ, Νεουέν, Μίγια (75’ Γκονανόλον), Χερμάν, Ετεκί (85’ Σολδάδο), Μολίνα, Κένεντι (67’ Σουάρες), Σόρο (75’ Ματσίς), Πουέρτας, Πέπε (66’ Νέβα).