Άντερλεχτ – ΠΑΟΚ 1-3: Πέρασε το «Βελγικό» τεστ ο Δικέφαλος

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει των δύσκολων αγώνων με τον Άγιαξ

Νικητής με 3-1 σκορ έφυγε από το σημερινό φιλικό του παιχνίδι κόντρα στην Άντερλεχτ ο ΠΑΟΚ, δυο εβδομάδες πριν το πρώτο του ραντεβού με τον Άγιαξ για τον Γ΄ προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εξίσου ζεστός με τον καύσωνα που επικρατεί στο Βέλγιο (πάνω από 33βαθμοί) ήταν ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Άντερλεχτ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» έχοντας πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι του επικράτησε 3-1 στο προπονητικό κέντρο των Βέλγων και σιγά-σιγά ανεβάζει κι άλλο τους ρυθμούς.

Δύο γκολ από εξαιρετικές κούρσες των Μίσιτς και Ζαμπά και σκόρερ τους Πέλκα (32') και Άκπομ (56') έβγαλαν οι παίκτες του Φερέιρα. Μοναδικός τομέας που έδωσαν δικαιώματα ήταν τα στημένα χτυπήματα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δέχτηκε τρεις καλές φάσεις (εκ των οποίων η μία ήταν διπλή και είχε και δοκάρι, ενώ η τελευταία έδωσε το γκολ στους Βέλγους στο 82'). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γαϊτανίδης.

Το ματς:

Μπορεί η πρώτη επικίνδυνη στιγμή να ανήκε στην Άντερλεχτ, όταν ο Πασχαλάκης έδιωξε εξαιρετικά στο 3’ κεφαλιά του Καγεμπέ, όμως ο ΠΑΟΚ έβαλε από νωρίς τους κανόνες του. Το 4-4-2 και οι εναλλαγές στο πρέσινγκ μπλόκαραν αρχικά κι εν συνεχεία έκοψαν στη μέση τους Βέλγους, που επί της ουσίας είχαν μια ανούσια κατοχή της μπάλας.

Τα απαραίτητα cooling-breaks (λόγω της υψηλής θερμοκρασίας) αλλά και οι μικρο-διακοπές λόγω τραυματισμών δεν επηρέασαν τον δικέφαλο του Βορρά, που είχε αρχίσει να «ζεσταίνεται» κι επιθετικά. Τελικά στο 32ο λεπτό, ο Μίσιτς ύστερα από εξαιρετική κούρσα έβγαλε στον Πέλκα, που με ψύχραιμο τελείωμα παρά την πίεση άνοιξε το σκορ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα του Φερέιρα δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα, όμως νιώθει και τυχερή για το προβάδισμα, αφού οι Βέλγοι πέταξαν μοναδική διπλή χαμένη ευκαιρία –από στημένη φάση- λίγο πριν την εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άντερλεχτ μπήκε και πάλι πιο δυνατά, όμως ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα τα ηνία. Αφού προειδοποίησαν με την εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, που κατέληξε στο δοκάρι (51’), οι Θεσσαλονικείς ξαναχτύπησαν με τον ίδιο τρόπο. Και πάλι με κόντρα επίθεση, αλλά αυτή τη φορά με κούρσα του Ζαμπά (κάθετη Πέλκα) ο Άκπομ πήρε την ασίστ από τον Βραζιλιάνο κι έκανε εύκολα το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα ούτε στη συνέχεια, καθώς δεν έβρισκαν με τίποτα διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.

Οι αλλαγές αλλά και οι διακοπές για το απαραίτητο δρόσισμα όπως ήταν φυσικό χάλασαν τον ρυθμό. Για την Άντερλεχτ η τρίτη καλή της ευκαιρία με στημένη φάση αποδείχτηκε και φαρμακερή, αφού ύστερα από κόρνερ ο Ντάντε νίκησε με κεφαλιά τον Πασχαλάκη (82’). Το ματς πάντως δεν πρόλαβε να γίνει ντέρμπι, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γαϊτανίδης είδε τον Ροφ να μην απομακρύνει σωστά το σουτ του Στοχ κι έγραψε εύκολα το τελικό 3-1.