Πρώτο δείγμα θετικό για τον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» ήταν σε όλα ανώτεροι στο φιλικό με την Γουότφορντ, αλλά τους έλειψε μόνο το γκολ

Παναθηναϊκός και Γουότφορντ έμειναν στο 0-0, στο πρώτο μόλις φιλικό προετοιμασίας της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που χρησιμοποίησε δύο 11άδες, στην Αυστρία.

Το «τριφύλλι» έδειξε καλά δείγματα, τηρουμένων των αναλογιών, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 59’ έφτιαξε πολλές φάσεις αλλά του έλειψε το γκολ.

Λοντίγκιν, Γκάνεα και Τσέριν έκαναν το ντεμπούτο τους, αγωνιζόμενοι όλοι ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάγκνουσον να μένει αντιθέτως εκτός αποστολής του Παναθηναϊκού.

Θετική η εικόνα τους, όπως και του Βαγιαννίδη, ενώ σημαντικό για τους «πράσινους», που προφανώς θέλουν ακόμα δουλειά, είναι και το ότι μπόρεσαν να διατηρήσουν την συνοχή τους σε επίπεδο φιλοσοφίας και χρησιμοποίησης σχηματισμών, παρά τις πολλές αλλαγές προσώπων μέσα στο ματς.

Το ματς:

Η Γουότφορντ πήρε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ψάχνοντας το κάθετο παιχνίδι για να απειλήσει, αλλά χωρίς επιτυχία.

Αντιθέτως, ήταν ο Παναθηναϊκός εκείνος που είχε την πρώτη καλή φάση, στο 10ο λεπτό. Όταν ο Σαρδέλης έκλεψε από αριστερά, πάσαρε στον Ιωαννίδη, που του άνοιξε την μπάλα στο χώρο και τελικά με ωραίο διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Μπάχμαν να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Δέκα λεπτά μετά, από μια λάθος μεταβίβαση του Σάντσες σε φάση ανάπτυξης, ο Πέδρο πήρε τη μπάλα και έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να μπλοκάρει ο Μπρινιόλι…

Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» έφερε τις γραμμές του πιο κοντά, έκλεισε ακόμα καλύτερα τους χώρους και είχε άλλη μια καλή στιγμή. Με το σουτ του Ιωαννίδη στο 27’, στο ύψος της περιοχής, να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάχμαν.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σάντσες αποχώρησε με πρόβλημα στον τετρακέφαλο, δίνοντας τη θέση του στον Βαγιαννίδη. Ενώ ο Μπρινιόλι απέκρουσε την προσπάθεια του Γκόσλινγκ στο 43’, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με διαφορετική 11άδα στην επανάληψη, αλλά και σύστημα, αφού ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς το γύρισε σε 4-2-3-1, με τον Καρλίτος πίσω από τον Καμπετσή.

Οι «σφήκες» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να απειλήσουν δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό, με τον Πέδρο να ελίσσεται μέσα στην περιοχή από αριστερά και να σουτάρει, αλλά τον Λοντίγκιν να αποκρούει στο 55’. Ενώ το σουτ του ίδιου στο επόμενο λεπτό πέρασε άουτ.

Από ένα γρήγορα εκτελεσμένο φάουλ του Αϊτόρ στην περιοχή, στο 59ο λεπτό, ο Καρλίτος πλάσαρε αλλά κέρδισε μόνο το κόρνερ, ενώ η είσοδος του Ρούμπεν στο αμέσως επόμενο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα.

Καθώς οι «πράσινοι» κυριάρχησαν από το σημείο εκείνο και μετά, καταγράφοντας πέραν της σωστής τους αμυντικής λειτουργίας και βελτίωση στο δημιουργικό κομμάτι...

Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ στο 63’ ανάγκασε τον Οκόγιε να διώξει με υπερένταση, ενώ ο Ισπανός εξτρέμ δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε και τέσσερα λεπτά μετά.

Το μομέντουμ έλεγε Παναθηναϊκός, με τον Βαγιαννίδη ωστόσο να αστοχεί κι αυτός στο αμέσως επόμενο λεπτό από καλή θέση. Για να έρθει μια ακόμα χαμένη ευκαιρία του Καρλίτος, στο 72’, από σέντρα του Γκάνεα και το 0-0 να διατηρείται έτσι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.