Γλίτωσε το έμφραγμα, πήρε το «τρίποντο» ο Παναθηναϊκός

Άλλη μια σπουδαία και δύσκολη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Δώνη

Η πολύ ωραία εκτέλεση του Μακέντα, που σκόραρε για πέμπτη φορά στο πρωτάθλημα, αλλά και οι καίριες επεμβάσεις του Διούδη, τόσο στη φάση του πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος με… ευκολία, όσο και σε εξ επαφής προσπάθεια του Κουλούρη, χάρισαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό επί του Ατρόμητου, με 1-0 στο ΟΑΚΑ.

Το γκολ του Ιταλού στράικερ στο 24’ έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Έλληνας πορτιέρε. Αποσοβώντας το 1-1 τόσο στο 63’ όσο και στο 76’, ενώ οι Περιστεριώτες στάθηκαν άτυχοι δύο φορές. Μία στο 20ο λεπτό, με το φάουλ του Γιαννούλη κι άλλη μια στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το Μπουσούλατζιτς, καθώς σε αμφότερες τις φάσεις είδαν τα δοκάρια να τους σταματούν!

Πλέον, με αυτή του τη νίκη, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην πέμπτη του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας, την ώρα που ο Ατρόμητος περιμένει το αποτέλεσμα του Ολυμπιακός-Λεβαδειακός, για να δει αν θα είναι δεύτερος ή τρίτος.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας (σ.σ. τελείωσε με 69% ποσοστό) και τον Ατρόμητο να τον περιμένει στο δικό του μισό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην βρουν οι «πράσινοι» τους απαραίτητους χώρους για να απειλήσουν, ενώ οι Περιστεριώτες ήταν εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ…

Με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, στο 20ο λεπτό, έξω από την περιοχή να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Διούδη!

Ωστόσο, χάρη στην ποιότητα του Μακέντα και την εκπληκτική πάσα του Κάτσε, ο Ιταλός επιθετικός νίκησε τον Μέγερι, με πολύ ωραίο κατέβασμα της μπάλας και εκτέλεση, τέσσερα λεπτά μετά. Κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό!

Στη συνέχεια, ο Ατρόμητος πίεσε πιο ψηλά, αλλά αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Γιώργου Δώνη να βρουν χώρους και να φύγουν σε δύο περιπτώσεις στην αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις. Όμως, τόσο ο Γιόχανσον στο 36’ όσο και ο Χατζηγιοβάνης στο 38ο λεπτό δεν είχαν σωστές επιλογές, αν και μέσα στην αντίπαλη περιοχή, για να «καθαρίσουν» το ματς με ένα δεύτερο γκολ.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι είχε μια ακόμα καλή στιγμή, με το ψαλιδάκι του Βασιλακάκη μέσα από την περιοχή να σταματάει πάνω στο σώμα του Κολοβέτσιου, ενώ η τελευταία αξιόλογη φάση καταγράφηκε στο 41’, με το φάουλ του Κάτσε να περνάει επίσης ανεκμετάλλευτο…

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός άλλαξε τον σχηματισμό του σε 4-4-2, με τον Μπουζούκη να πηγαίνει δίπλα στον Καμπετσή, που αντικατέστησε τον τραυματία Μακέντα. Ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός για την εστία του Μέγερι.

Μάλιστα, ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει ένα μάλλον τραβηγμένο πέναλτι στο 62’, αλλά τον Διούδη να αποκρούει -για δεύτερη φορά φέτος, μετά τον Άρη- πολύ ωραία την εκτέλεση του Κουλούρη στο επόμενο λεπτό, κρατώντας το 1-0!

Ο Δώνης γύρισε το σύστημα του ΠΑΟ σε 3-4-2-1 μετά την είσοδο του Πούγγουρα, αλλά η ομάδα του συνέχισε να δίνει μέτρα στον Ατρόμητο, ο οποίος έχασε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για να τον «πληγώσει»… Με τον Διούδη όμως να σταματάει εκ νέου τον Κουλούρη, στο 76’, αποκρούοντας εξ επαφής το σουτ του σε κόρνερ.

Ο Κωτσόπουλος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή, μετά το γύρισμα του Ενσικουλού στο 82’, ο Μπουζούκης πήγε να βάλει γκολ για… highlight στην αμέσως επόμενη φάση ενώ το ματς έγινε… ροντέο στις καθυστερήσεις.

Με τον Δώνη να αποβάλλεται σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον Μέγερι να ανεβαίνει κι αυτός για το γκολ στην τελευταία φάση του, στην οποία μάλιστα ο Μπουσούλατζιτς είδε τη μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκών του Διούδη...

Τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη, με τον Ατρόμητο να έχεις καλύτερη παρουσία πάντως στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Χατζηγιοβάννης (83΄ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Χατζηθεοδωρίδης (67’ Πούγγουρας), Μακέντα (46’ Καμπετσής).

Ατρόμητος (4-3-1-2): Μέγερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Νάτσος (66’ Ούμπιδες), Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (46’ Ενσικουλού), Μπρούνο (78’ Κωτσόπουλος), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση