Επεισοδιακή νίκη του Ατρόμητου στο ντεμπούτο Μακέντα

Ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό με τη «βολίδα» του Μάντσον

Με νικητή τον Ατρόμητο, με 1-0, επί του Παναθηναϊκού, έληξε το φιλικό φιλανθρωπικού χαρακτήρα που διεξήχθη στο Περιστέρι και ενώ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου… διακόπηκε για 3-4 λεπτά, μετά από επεισόδια που ξέσπασαν στις κερκίδες του γηπέδου…

Ο Μαντσόν με μια «βολίδα» από τα 35 μέτρα στο 74ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ενώ οι Περιστεριώτες είχαν και δοκάρι στο 90’, με την κεφαλιά του Ρονάλντο, την ώρα που το «τριφύλλι» παρατάχθηκε με παίκτες που… δύσκολα θα τους δούμε να παίζουν ξανά όλοι μαζί!

Ο Μακέντα έκανε το ντεμπούτο του, έστω και ανεπίσημο, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 61’, αλλά στο διάστημα που αγωνίστηκε αφενός μεν είχε πέσει ο ρυθμός του ματς, μετά και την προσωρινή διακοπή του, αφετέρου δεν τροφοδοτήθηκε και επαρκώς από του συμπαίκτες του και ήταν μάλλον ο Ξενόπουλος αυτός που... έκλεψε την παράσταση από τον στον Παναθηναϊκό.

Όσο για τον έτερο παίκτη που ήταν στο… μικροσκόπιο, τον -υπό δοκιμή από τον Ατρόμητο- Κόβατσετς, φάνηκε μεν ότι είναι ποιοτικός παίκτης, με καλές επαφές, αλλά χωρίς ρυθμό και λίγο βαρύς, αν και μπορεί να ξεγελάει όλο το... σουλούπι του.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά παράλληλα επέδειξε αδυναμία στο να διασπάσει την αντίπαλη κλειστή άμυνα και είναι ενδεικτικό ότι οι μοναδικές στιγμές που απείλησε ήταν με στατική φάση και σε αντεπίθεση.

Η πρώτη καταγράφηκε στο 19’, όταν από εκτέλεση κόρνερ και ασταθή απομάκρυνση των παικτών του Παναθηναϊκού, ο Κιβρακίδης βρήκε οπτικό πεδίο και σούταρε με δύναμη αλλά ο Ξενόπουλος απέκρουσε. Ενώ η δεύτερη ήρθε στο 38ο λεπτό, με τον Ούμπιδες αφύλαχτο μέσα στην περιοχή του «τριφυλλιού» από δεξιά όμως ο Ξενόπουλος απέκρουσε εκ νέου σε κόρνερ το σουτ του!

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αναπτυχθεί ορθολογικά από την άμυνα, χωρίς να σηκώνεται η μπάλα από το χορτάρι και κυρίως θέλοντας να βρει τις προωθήσεις του Γιόχανσον από δεξιά, αλλά τα πολλά λάθη στον άξονα δεν τον βοήθησαν να βρει δημιουργικό ρυθμό.

Μοιραία, οι «πράσινοι»… αρκέστηκαν σε μια κεφαλιά του Μαυρομμάτη στο 37‘, που απέκρουσε εύκολα ο Θεοδωράκης και σε ένα μακρινό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, που πέρασε άουτ...

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος: Θεοδωράκης, Κιβρακίδης (70’ Νταμιώτης), Χατζηισαΐας (46’ Στρούγγης), Καρασαλίδης, Νάτσος (83’ Ίμερι), Γαρουφαλιάς (70’ Μανούσος), Ούμπιδες (46’ Μάντσον), Μπουσούλατζιτς (46’ Λαζαρίδης), Ενσικουλού (83’ Ρονάλντο), Κόβατσετς (70’ Μπρούνο), Μούγιακιτς (70’ Σάκιτς).

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλο, Γιόχανσον (46’ Χατζηγιοβάνης), Μαυρομμάτης (46’ Αποτολάκης), Παντελάκης, Ινσούα (46’ Πούγγουρας), Κουντουριώτης (69’ Σιφναίος), Τζανδάρης, Θεοχάρης, Χατζηθεοδωρίδης (69’ Μαυρουδής), Καμπετσής (69’ Ηλιάδης), Σέχου (61’ Μακέντα).