«Άσος» από ημίχρονο για τον… VARεμένο Παναθηναϊκό! (vid)

Προηγήθηκε 2-0 στο 43’, ενώ το VAR ακύρωσε άλλα δύο γκολ του Αϊτόρ κι ένα του Μαουρίσιο

Χωρίς να «μαγέψει» αλλά σαφώς πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 επικράτησε ο Παναθηναϊκός του Παναιτωλικού σήμερα στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 10η αγωνιστική της Super League 1, επιστρέφοντας έτσι μετά από δύο σερί ήττες στις επιτυχίες, που… τόσο χρειαζόταν.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να «κλειδώσουν» ουσιαστικά το «τρίποντο» από το πρώτο 45λεπτο κιόλας, διάστημα στο οποίο πέτυχαν ένα γκολ που μέτρησε, με τον Μακέντα στο 19’, ένα που δεν μέτρησε με τον Αϊτόρ στο 10ο λεπτό ενώ ήρθε και το αυτογκόλ του Λιάβα στο 43’ για να… απλοποιήσει τα πράγματα.

Στην επανάληψη, μάλιστα, υπήρξαν άλλα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού τα οποία -όπως και το πρώτο- σωστά δεν μέτρησαν, στις προσπάθειες των Αϊτόρ και Μαουρίσιο στο 49ο και στο 75ο λεπτό αντίστοιχα. Για να έρθει η μείωση του σκορ με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μεντόσα...

Ξεχώρισε στο ντεμπούτο του ως βασικός ο Βιγιαφάνιες, στους διακριθέντες για τους νικητές συγκαταλέγονται οι Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος και Αϊτόρ, ενώ στα αξιοσημείωτα και η επιστροφή του Μπουζούκη, που μπήκε αλλαγή στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ιδιαίτερα άτολμοι, έχοντας την δικαιολογία του νέου προπονητή και κάποιων απουσιών, χωρίς να απειλήσουν καθόλου την εστία του Διούδη, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Αζάντι στο 9’.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (84’ Τζαβίδας), Αϊτόρ (78’ Μολό), Καρλίτος (67’ Αγιούμπ), Μακέντα (78’ Καμπετσής).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιάκολις (60’ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60’ Ταχάρ), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Αζάντι (46’ Βέργος).