Του έχει πάρει τον αέρα!

O ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη επί του ακίνδυνου Παναθηναϊκού

Τρίτωσε το καλό για τον ΠΑΣ και το... κακό για τον Παναθηναϊκό! Μετά τις δύο νίκες στο Κύπελλο και την πρόκριση στα ημιτελικά, οι Ηπειρώτες πήραν τρίτο διαδοχικό τρίποντο μέσα σε 17 ημέρες επί των «πράσινων» (1-0).

Κακός ξανά και ακίνδυνος ο Παναθηναϊκός, είδε τον Μιλιντσεάνου να δίνει προβάδισμα (19') στην ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη και να το διαχειρίζονται άψογα στη συνέχεια για να φτάσουν στη νίκη. Ξέφυγε από τα χαμηλά και μπορεί να είναι ήρεμος ο ΠΑΣ Γιάννινα, αφού έφτασε τους 28 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι είναι ισόβαθμη με τον Αστέρα Τρίπολης στην 5η θέση και στο -5 από τον δεύτερο Άρη.

Πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη για τον Παναθηναϊκό σε όλες τις διοργανώσεις, πέντε αγώνες αήττητος ο ΠΑΣ! Με τον Αστέρα στην Τρίπολη παίζουν οι Ηπειρώτες την τελευταία αγωνιστική, τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο υποδέχονται οι «πράσινοι».

Έχοντας στο μυαλό του τη ρεβάνς του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο προσεκτικά στο παιχνίδι αφού δεν ήθελε μέσα σε λίγες ημέρες να... εκτεθεί από την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη. Παρόλα αυτά, στο 9ο λεπτό λίγο έλειψε να παραβιαστεί η εστία του Διούδη όταν ο Πίρσμαν άδειασε με υπέροχη ποδιά τον Σάντσες και έκανε παράλληλο γύρισμα αλλά ο Σάλιακας δεν βρήκε εστία από τα... πέντε μέτρα! Η ατυχία «χτύπησε» την πόρτα των γηπεδούχων (12') με τον Κρίζμαν να αποχωρεί με πρόβλημα στη γάμπα, δίνοντας τη θέση του στον Μιλιντσεάνου, ο οποίος έγινε πρωταγωνιστής λίγα λεπτά μετά. Ήταν το 19ο λεπτό όταν ο Αϊτόρ πήγε με... μπλαζέ στιλ να αλλάξει παιχνίδι, ο Πίρσμαν έβαλε την κόντρα και με το κλέψιμό του έβγαλε «ασίστ» στον Μιλιντσεάνου που δεν λάθεψε απέναντι στον Διούδη για το 1-0.

Ο ΠΑΣ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, είχε βρει το γκολ και ο Παναθηναϊκός για δεύτερο σερί ματς απέναντι στους Ηπειρώτες, μετά τη ρεβάνς της Τετάρτης, κυνηγούσε το σκορ. Η ατυχία «χτύπησε» την πόρτα και των φιλοξενούμενων, αφού ο Σανκαρέ αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο, με τον Μπόλονι να ρίχνει στο ματς τον Ενγκμπακοτό και να γυρίζει πιο πίσω τον Βιγιαφάνες στο πλάι του Μαουρίσιο. Ο προωθημένος Πούγγουρας μετά την εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες απείλησε με κεφαλιά (35'), ενώ στα... καπάκια το σουτ του Αϊτόρ πέρασε άουτ. Στο φινάλε του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι, αλλά σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι αφού η μπάλα είχε βρει στην κοιλιά του Παντελάκη.

Με σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα, να προσπαθήσει να δημιουργήσει και να παλέψει για την ισοφάριση μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος. Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν μεν τον έλεγχο, αλλά είχαν και σε κακή βραδιά αρκετούς παίκτες-κλειδιά όπως οι Αϊτόρ, Βιγιαφάνες, Μαουρίσιο, ενώ και οι Ιωαννίδης-Καμπετσής ήταν ακίνδυνοι και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν. Ο Μπόλονι έριξε στη μάχη Μακέντα και Χατζηγιοβάνη αρχικά και στη συνέχεια Καρλίτος, με τον Γιαννίκη να απαντάει με τους Παμλίδη και Λιάσο.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ διαχειρίζοντας άψογα το προβάδισμά τους, περίμεναν τον Παναθηναϊκό πίσω από την μπάλα, έκανα αρκετά κλεψίματα και με τα διαρκή ανεβάσματα του Πίρσμαν κυρίως αλλά και του Σάλιακα, όπως και με την μεγάλη συμμετοχή των Καρτάλη, Κάστρο στο ματς ήταν αρκετά επικίνδυνος. Τα χαλούσε, όμως, στην τελική πάσα. Ο Μαουρίσιο με ένα σουτ έξω από την περιοχή βρήκε στον Λοντίγκιν, με την μεγαλύτερη φάση του δευτέρου μέρους να ανήκει στον ΠΑΣ. Ήταν το 82ο λεπτό όταν ο Ντομίνγκεθ μοίρασε στον Παμλίδη, ο οποίος απέφυγε με εξαιρετική κοφτή ντρίμπλα τον Χουάνκαρ αλλά το διαγώνιο τελείωμά του πέρασε... σύριζα από το δεξί δοκάρι της εστίας. Η σκοπιμότητα μπήκε κι άλλο στο παιχνίδι, Κάργας και Παντελάκης ήταν εξαιρετικοί ξανά και το φινάλε του ματς βρήκε τον Παναθηναϊκό να κάνει κάποιες απέλπιδες προσπάθειες για να αποφύγει την ήττα, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Ντομίνγκες, Καρτάλης, Μπρένερ (73' Λιάσος), Ελευθεριάδης (73' Παμλίδης), Κρίζμαν (12' Μιλιντσεάρου, 90' Εραμούσπε).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Σάντσες, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μαουρίσιο, Σανκαρέ (37' Νγκμπακοτό), Βιγιαφάνιες, Καμπετσής (77' Καρλίτος), Ιωαννίδης (66' Μακέντα), Αϊτόρ (66' Χατζηγιοβάνης)