Όρθια στη Λαμία η Ξάνθη!

Με αρκετή δόση τύχης στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στη Λαμία (0-0), η οποία παραμένει δίχως νίκη στο πρωτάθλημα (0-2-3).

Λαμία και Ξάνθη κόλλησαν στο 0-0, σε ένα παιχνίδι που «μοιράστηκαν» από ένα ημίχρονο: οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Χάβου κυριάρχησε απόλυτα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει.

Δοκάρι είχε στο 35’ για τους Ακρίτες ο Σουλεϊμάν, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες μετά την ανάπαυλα, αλλά η ουσία είναι ότι παραμένουν χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-2-3).

Η Λαμία είχε την πρώτη προσπάθεια για γκολ στο πρώτο λεπτό, με τον Επστάιν να σουτάρει εκτός περιοχής, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε. Στο 7’ οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, όμως ο Καραγκούνης δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά μέσα από την περιοχή.

Δύο λεπτά αργότερα η Ξάνθη είχε την πρώτη καλή στιγμή της, με τον Σαρπόνγκ να κάνει κούρσα από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή, αλλά να πλασάρει άστοχα. Το επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με τις δύο ομάδες να προφυλάσσουν τα νώτα τους.

Στο 23’ οι Ακρίτες σπατάλησαν τη σημαντικότερη ευκαιρία τους, με τον Γέντρισεκ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και να σουτάρει με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Σαράνοφ έδιωξε με τα πόδια.

Αμέσως μετά (25’) ήρθε η «απάντηση» της ομάδας του Χάβου, με τον Μπαράλες να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως ο Ζίβκοβιτς ήταν σε καίρια θέση και έδιωξε. Στο 35’ η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Σουλεϊμάν να σουτάρει εκτός περιοχής, αλλά στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 44’ ήρθε μία ακόμα φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Λισγάρα να αστοχεί σε κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο
0-0, το οποίο θεωρητικά «αδικεί» την ομάδα του Ράσταβατς.

Το δεύτερο μέρος ωστόσο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Η Λαμία μπήκε… φορτσάτη και κυνήγησε μανιωδώς το γκολ δημιουργώντας μπόλικες ευκαιρίες. Στο 47’ ο Μπερτόλιο αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ 7 λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπλάζιτς να απειλήσει.

Στο δίλεπτο 62’-64’ ο Καραγκούνης σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες: σε αμφότερες βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως οι προσπάθειές του κόντραραν στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών. Η Ξάνθη «ξεμύτισε» κάπως και απείλησε στο 72’, με τον Κασάδο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ωστόσο ο Σαράνοφ του είπε «όχι» με εντυπωσιακή επέμβαση κι ενώ στη συνέχεια πρόλαβε τον Λισγάρα πριν εκείνος πλασάρει.

Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι κατασκήνωσαν έξω από την περιοχή της ομάδας του Ράσταβατς δίχως όμως να βρουν τον τρόπο για να συνδεθούν με την αντίπαλη εστία. Κάπως έτσι, Λαμία και Ξάνθη κόλλησαν στη «λευκή» ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να παραμένουν δίχως νίκη έπειτα από 5 αγωνιστικές. Αντιθέτως, οι Ακρίτες παρέμειναν αήττητοι για 4η σερί αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ – Σκόνδρας (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον – Μπλάζιτς, Δημούτσος – Επστάιν (81’ Μαστούρ), Μπερτόλιο, Καραγκούνης (73’ Καραμάνος) – Μπαράλες

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά – Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (67’ Ντε Λούκας) – Καντά (89’ Αλμέιδα), Σαρπόνγκ, Σουλεϊμάν (52’ Ντουρίτσκοβιτς) - Γέντρισεκ

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση