Ξεμούδιασε με τριάρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Σβαρόφσκι Βάτενς με 3-0

Με νίκη επί της Βάτενς με 3-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την σειρά των φιλικών αγώνων προετοιμασίας, με τον Μαρτίνς να δοκιμάζει 4-2-3-1 στο πρώτο μέρος και 4-4-2 στην επανάληψη, με τους Γκερέρο και Τζούρτζεβιτς μπροστά, ενώ στο φινάλε έπαιξε και 3-5-2. Ο Ισπανός πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ με φάουλ στο 68’ και με κεφαλιά στο 83’ μετά από σέντρα του Πάρντο και έκανε καλό ποδαρικό. Σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο πολύ καλός Καμαρά, καλή εντύπωση στο πρώτο μέρος έκανε και ο Μάνος. To σκορ άνοιξε με εξαιρετικό σουτ ο Κώστας Φορτούνης, μόλις στο 2ο λεπτό.

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας και μόλις στο 2ο λεπτό με ένα εξαιρετικό σουτ του Φορτούνη, αριστερά από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, άνοιξε το σκορ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «γάμα» του Όσβαλντ. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 9ο λεπτό είχαν την ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα τους, αλλά ο Μάνος με το αριστερό πλασέ, σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Όσβαλντ. Δύο λεπτά αργότερα ο Χουτεσιώτης έκανε την πρώτη του εξαιρετική επέμβαση στο α’ μέρος, σε σουτ του Σάντιν.

Σαφώς και ήταν αδύνατο να υπάρξει διάρκεια στα καλά διαστήματα του Ολυμπιακού, αλλά φάνηκε να υπάρχουν τομείς στους οποίους προσπαθεί ο Μαρτίνς να περάσει την φιλοσοφία του. Στο 20ο λεπτό ο Φορτούνης σέντραρε, αλλά ο Βρουσάι δεν μπόρεσε απλό πλάγια να βρει στόχο. Στο 31’ από σφάλμα της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Φίλιπ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Χουτεσιώτης έκανε δεύτερη όμορφη επέμβαση.

Στο 35ο λεπτό ο Όσβαλντ σταμάτησε τον Μάνο μετά από ωραία συρτή πάσα του Φορτούνη από δεξιά, ενώ στο 39’ ο Καμαρά έβγαλε ωραία στον Φορτούνη που έδωσε στον Μάνο και σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε (κακώς) μετά από υπόδειξη του βοηθού. Στο 40’ ο Χουτεσιώτης υποχρεώθηκε σε 3η καίρια επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Φίλιπ.

Στο δεύτερο μέρος ο Μαρτίνς κράτησε μόνο τον Καμαρά στον αγωνιστικό χώρο, για να βάλει τον Τζούρτζεβιτς και με τον Γκερέρο μπροστά, τον Βέργο αριστερά και τον Πάρντο δεξιά για να γυρίσει το σύστημα σε 4-4-2.

Ο Καμαρά ήταν και πάλι το σημείο αναφοράς, αφού, μετά από μια ευκαιρία του Βέργου στο 65’, ήταν εκείνος που κέρδισε το φάουλ που εκτέλεσε με ιδανικό τρόπο ο Γκερέρο που πέρασε για την μπάλα πάνω από το τείχος, για να τη στείλει στη δεξιά γωνία του Όσβαλντ, για να γράψει το 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» προς το φινάλε του αγώνα έπαιξαν και με 3-5-2 και στο 83’ ο Γκερέρο με κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Πάρντο έκανε το 3-0, με τον Ισπανό να κάνει το ιδανικό ντεμπούτο.

Ολυμπιακός α' μέρος: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Νικολής, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνο

Ολυμπιακός β’ μέρος: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Καμαρά, Βέργος, Πάρντο, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο