Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται...

Σήμερα ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ

Αποφασισμένος να διεκδικήσει τις πιθανότητες που έχει για την πρόκριση είναι ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας τον βαθμό δυσκολίας του σημερινού αγώνα απέναντι στην Άρσεναλ.

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας στους ώμους τους στο εις βάρος τους 3-1 του πρώτου αγώνα θα κατέβουν σήμερα στον αγωνιστικό χώρο του Emirates με στόχο να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή με όλους στην ομάδα να έχουν το μυαλό τους ότι στο... ποδόσφαιρο όλα γίνονται.

Στο πλευρό των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς είναι η ανατροπή η οποία είχαν κάνει πέρσι σε αντίστοιχο ματς έστω κι αν γνωρίζουν ότι σήμερα οι παίκτες της Άρσεναλ αλλά και ο προπονητής της έχουν λάβει το μάθημά τους.

«Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Ο Ολυμπιακός έχει νικήσει πολλά παιχνίδια στα τελευταία λεπτά και για αυτό είναι δύσκολο. Ο Ολυμπιακός θα μας πιέσει, δεν έχει κριθεί τίποτα», τόνισε ο Αρτέτα που συνέστησε προσοχή στον Ελ Αραμπί με βάσει τα όσα έγιναν στον χθεσινό αγώνα.

Από την άλλη πλευρά ο Πέδρο Μαρτίνς στη συνέντευξη Τύπου μετέφερε την αποφασιστικότητα που υπάρχει στην ομάδα του για τον σημερινό αγώνα. «Και πέρσι όλοι θεωρούσαν ότι έχουμε αποκλειστεί, αν το πιστεύεις τότε μπορεί να συμβεί», ανέφερε ο Πορτογάλος με τον Ελ Αραμπί να τονίζει από την πλευρά του… «Πρόκριση ακόμη και στην παράταση»… Κάτι που για να συμβεί θα πρέπει να τελειώσει η κανονική διάρκεια του αγώνα με τον Ολυμπιακό να νικά 3-1.

Ο Πορτογάλος αναμένεται να έχει τον Μπα στην διάθεσή του και μάλιστα να τον υπολογίζει για την αρχική 11άδα. Στην χθεσινή πρόβα, όπως μετέφερε ο Κώστας Νικολακόπουλος στον αέρα του bwinΣΠΟΡ FM 94,6 δοκίμασε ένα σχήμα 5-4-1 με αλλαγές σε βασικά πρόσωπα συγκριτικά με τις επιλογές του για την αρχική 11άδα στον πρώτο αγώνα.

Έτσι, κάτω από την εστία αναμένεται να είναι ο Σα. Στο κέντρο της άμυνας οι Παπασταθόπουλος, Μπα και Χολέμπας, με τους Ρέαμπτσιούκ και Ανδρούτσο στα δύο άκρα. Στη μεσαία γραμμή επιστρέφει ο Εμβιλά, στην κανονική του θέση δίπλα στον Καμαρά και τους Φορτούνη και Μασούρα στα δύο άκρα. Στην κορυφή της επίθεσης, όπως είναι λογικό θα είναι ο Ελ Αραμπί.