Όταν ο Ολυμπιακός νίκησε την Άρσεναλ αλλά τον... ξενέρωσε ο Βαλμπουενά

Πριν από εννέα χρόνια και κάτι είχε πληγώσει τον ελληνικό σύλλογο

Μέχρι να γίνει ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού το καλοκαίρι του 2019, ο Ματιέ Βαλμπουενά είχε μία πλούσια καριέρα σε ομάδες όπως η Μαρσέιγ, η Ντινάμο Μόσχας, η Λιόν και η Φενερμπαχτσέ, καθώς και η εθνική ομάδα της Γαλλίας. Κι ενώ μπορεί να αποτελεί ένα από τα βαριά χαρτιά των Πειραιωτών εν όψει Άρσεναλ, πριν από εννέα χρόνια και κάτι είχε πληγώσει τον ελληνικό σύλλογο, σε μία βραδιά που εμπλέκονταν εκ νέου οι Λονδρέζοι....

Το μακρινό 2011 λοιπόν και συγκεκριμένα στις 6 Δεκεμβρίου, οι Πειραιώτες υποδέχονταν την Άρσεναλ στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Champions League, την ώρα που η Μαρσέιγ, στην οποία αγωνιζόταν ο Γάλλος, έπαιζε στο Ντόρτμουντ ενάντια στην τοπική Μπορούσια.

Τα πράγματα ήταν απλά. Έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από τους Μασσαλούς, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε χρειαζόταν καλύτερο αποτέλεσμα από τους Γάλλους για να περάσει στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Με τους Λονδρέζους αδιάφορους και με αλλαγές στην Αθήνα, η αποστολή του Ολυμπιακού έμοιαζε θεωρητικά πιο εύκολη. Βέβαια και οι Βεστφαλοί δεν είχαν εύκολο έργο. Για να περάσουν ήθελαν... θαύματα, καθώς βρίσκονταν στο -3 από τη Μαρσέιγ και στο -2 από τους «ερυθρόλευκους». Έστω για την 3η θέση, χρειάζονταν νίκη δική τους και ήττα της ελληνικής ομάδας. Σε δε ισοβαθμία με τη Μαρσέιγ, θα έπρεπε να υπερκαλύψουν την ήττα με 3-0 στο «Βελοντρόμ»!

Η βραδιά πάντως ξεκίνησε ιδανικά για τους δύο γηπεδούχους. Τζιμπούρ (16’) και Φουστέρ (36’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό, ενώ την ίδια ώρα τα γκολ των Μπλαστσικόφσκι (23’) και Χούμελς (32’ πέν.) καθιστούσαν τη Ντόρτμουντ ικανή για μία νίκη με μεγάλο σκορ που θα την έστελνε έστω στο Europa League. Ωστόσο, ο Ρεμί μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ψαλίδισε επικίνδυνα τις ελπίδες των Γερμανών.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Μπεναγιούν άγχωσε τον Ολυμπιακό σκοράροντας στο 57ο λεπτό. Πλέον και τα δύο ματς ήταν στο 2-1, όμως άργησε να υπάρξει άλλη εναλλαγή στο σκορ. Αυτές ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Μοντεστό να σφράγισε τη νίκη των Πειραιωτών στο 89’, όμως πρώτα ο Αγιού είχε ισοφαρίσει για τη Μαρσέιγ του Ντιντιέ Ντεσάν στο 85’ και εν συνεχεία ο... Βαλμπουενά είχε ολοκληρώσει με εκπληκτική προσπάθεια και σουτ μία απίστευτη ανατροπή εις βάρος της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ και του... Ολυμπιακού!

Παρά λοιπόν το επιβλητικό 3-1 επί των «κανονιέρηδων», η ομάδα του Βαλβέρδε έμεινε εκτός συνέχειας και «υποβιβάστηκε» στο Europa, όπου η πορεία της σταμάτησε στους «16» μετά από εκείνο το ανεξήγητο μπλακ άουτ στο ματς με τη Μέταλιστ Χάρκιβ. Οι δε Μασσαλοί, προχώρησαν μέχρι τα προημιτελικά του Champions League, καθώς στους «16» απέκλεισαν την Ίντερ με μία νίκη (1-0) και μία ήττα (1-2). Στους «8» έπεσαν σε... τοίχο, καθώς η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε δύο φορές 2-0 και συνέχισε μέχρι τον τελικό της «Αλιάντς Αρένα», όπου την πάτησε από την Τσέλσι...