Ολυμπιακός – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0: Θρύλος, σαν έτοιμος από καιρό (vid)

Θετική η πρόβα τζενεράλε των ερυθρολεύκων ενόψει των Ευρωπαϊκών τους υποχρεώσεων

Καλύτερη πρόβα τζεναράλε δύσκολα να κατάφερνε να κάνει ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 3-0 στο Φάληρο την Νότιγχαμ Φόρεστ και έδειξε έτοιμος ενόψει των αναμετρήσεων με την Βικτόρια Πλζέν για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μέγεθος κειμένου

Έτοιμος για τις αναμετρήσεις με την Βικτόρια Πλζεν έδειξε ο Ολυμπιακός. Στην πρόβα τζενεράλε απέναντι στη Νότιγχαμ στο «Καραϊσκάκη» η ομάδα του Μαρτίνς έβγαλε καλά στοιχεία από την δουλειά της προετοιμασίας και επικράτησε 3-0 με όλα τα γκολ να έρχονται από κόρνερ.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν μπροστά 2-0 με γκολ των Μασούρα και Γκερέρο (4’ και 7’), ενώ ο Ισπανός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 32’.

Σε γενικές γραμμές οι ερυθρόλευκοι είχαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και βάσει των δεδομένων της εποχής είχαν ελάχιστα κενά διαστήματα. Εκτός από το επιθετικό κομμάτι, οι Πειραιώτες πήραν καλό βαθμό και στα μετόπισθεν, όπου ξεχώρισαν με το συντονισμένο πρέσινγκ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο «κατέστρεψε» το επιθετικό παιχνίδι της Φόρεστ, που με εξαίρεση το τελευταίο κομμάτι τους ματς (όπου ήταν εμφανής η χαλάρωση) επί της ουσίας δεν έγινε απειλητική.

Το ματς:

Έστησε στη… γωνία από νωρίς τη Νότιγχαμ ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν δύο κόρνερ για να βρουν δύο γκολ πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Ο Μασούρας έκανε την αρχή με ωραίο τελείωμα στο 4ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα (7’) ο Γκερέρο πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Σεμέδο κι έκανε εύκολα το 2-0. Όπως ήταν φυσικό, μετά το «σοκαριστικό» ξεκίνημα, η Φόρεστ φρόντισε να ρίξει τον ρυθμό. Έχοντας την κατοχή, οι Άγγλοι επιχείρησαν με οργανωμένες επιθέσεις να πλησιάσουν την εστία του Σα, ωστόσο, το πρέσινγκ της ομάδας του Μαρτίνς στις πρώτες πάσες και στον άξονα τους «έκοψε» στη μέση.

Μετά από ένα διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ανούσια κατοχή της μπάλας, οι Πειραιώτες πάτησαν και πάλι το γκάζι. Στο 32ο ύστερα από νέα εκτέλεση κόρνερ ο Γκερέρο πέτυχε και δεύτερο γκολ κάνοντας το 3-0. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την απόδοσή τους σε καλό επίπεδο για τα δεδομένα της εποχής και άρχισαν να βγάζουν φάσεις όμως ο Μούριτς και οι αμυντικοί απέφυγαν τα ακόμη χειρότερα. Ενδεικτικό της εικόνας του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση ήταν πως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 11 (8) τελικές και μόλις ένα σουτ για τη Νότιγχαμ.

Πιο ζωηρός ήταν ο Ολυμπιακός και στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Ο Μαρτίνς όπως αναμενόταν αφού ακολουθεί και το ματς με την Πλζεν, με εξαίρεση τον Καμαρά, δεν έριξε άλλους παίκτες από τον πάγκο προκειμένου να μη χαλάσει τη συνοχή της ομάδας του. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά κινητικοί κυρίως στη μεσοεπιθετική τους γραμμή, ωστόσο, αυτή τη φορά η Φόρεστ ήταν πιο διαβασμένη και με εξαίρεση μια δυο φάσεις ήταν αποτελεσματική στα μετόπισθεν. Το ίδιο φυσικά ίσχυε και για τους Πειραιώτες που με εξαίρεση μια κεφαλιά του Ντόουσον από κόρνερ δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στην άμυνα.

Λίγο τα νεύρα των παικτών της Φόρεστ, που έβλεπαν να μην τους βγαίνει τίποτα στο παιχνίδι, λίγο η βροχή που είχε ξεκινήσει αλλά και οι μαζεμένες αλλαγές είχαν ως αποτέλεσμα το να σβήσει τελείως το ματς. Στο φινάλε, τα πράγματα χαλάρωσαν και από τις δύο πλευρές και τόσο η Νότιγχαμ όσο και ο Ολυμπιακός είχαν ευκαιρίες για να βρουν κι άλλα γκολ.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα (Τζολάκης), Ομάρ (Τοροσίδης), Σεμέδο (Μπα), Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (81’ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (46’ Καμαρά), Ποντένσε (81’ Ντουρμισάι), Βαλμπουενά, Γιώργος Μασούρας (68’ Μπρούνο), Γκερέρο (68’ Ελ Αραμπί)

Στον πάγκο: Σιαμπάνης, Στουρνάρας, Σουντανί, Μάρκοβιτς, Σολδάνο, Μαρτίνης, Σουρλής, Κάιπερς