Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0: Νικηφόρο ξεκίνημα με… «φωνές»

Η ομάδα της Αρκαδίας διαμαρτύρεται για τη μη υπόδειξη πέναλτι λίγο πριν το τέλος του ματς

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο νέο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Οι Ερυθρόλευκοι, με γκολ του Ελ Αραμπί στο 6ο λεπτό, επικράτησε με 1-0 εντός έδρας του Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος ωστόσο διαμαρτύρεται για μη υπόδειξη πέναλτι στον Μπαράλες λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το τρίποντο στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας χάρη στο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Αραμπί στην παρθενική του εμφάνιση στην ενδεκάδα και με το 1-0 λύγισαν τον Αστέρα Τρίπολης.

Καλή μπάλα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός που σπατάλησε τη μία φάση μετά την άλλη και στο φινάλε... καρδιοχτύπησε με τον Αστέρα να φτιάχνει φάσεις και να ζητάει πέναλτι σε τράβηγμα του Μπαράλες από τον Ελ Αραμπί, με τον διαιτητή να βλέπει το VAR αλλά να αποφασίζει πως δεν υπήρξε παράβαση παρότι από το ριπλέι φάνηκε πως υπήρξε τράβηγμα διαρκείας από τον παίκτη των γηπεδούχων!

Κάπως έτσι, οι Πειραιώτες πήραν έστω και αγχωτικό τρίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πηγαίνει με ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία στον επαναληπτικό με την Κράσνονταρ, για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League!

Το ματς:

Με τα... μπούνια μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και βρήκε νωρίς-νωρίς το γκολ που του έδιωξε το άγχος. Ο Ραντζέλοβιτς από τα δεξιά επιχείρησε να κάνει το γύρισμα, το οποίο βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πασαλίδη που έκανε το τάκλιν και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους Πειραιώτες. Οι πολλές αλλαγές του Μαρτίνς στην ενδεκάδα δεν επέτρεπαν στην ομάδα του να αποκτήσει ρυθμό καθώς οι παίκτες φαινόταν πως ψάχνονταν μέσα στο χορτάρι.

Ο Αστέρας από την άλλη μεριά προσπαθούσε σε κόντρα-επιθέσεις να φτιάξει ευκαιρίες και το έκανε δις, μία στο 15’ με τον Λουίς Φερνάντες το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Σα ενώ στο 32’ ο Ιγκλέσιας δεν βρήκε στόχο με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση. Αυτή η φάση, κάπως ξύπνησε τους γηπεδούχους που έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά ο Σουντανί δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο σε τετ-α-τετ στην τελευταία πολύ καλή φάση του πρώτου μέρους. Όπως ξεκίνησε το ματς, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα αλλά αυτή τη φορά του έλειψε το γκολ.

Μία ο Ποντένσε και άλλη μία ο Σουντανί δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Παπαδόπουλο, ενώ στο 57’ ο Σεμέδο δεν κατάφερε να βρει στόχο με κοντινή κεφαλιά. Το ματς είχε αρχίσει να παίρνει εξαιρετικό ρυθμό καθώς ο Αστέρας είχε αρχίσει να ξεθαρρεύει και να αφήνει χώρους, αφού έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόταν τους χώρους με την ποιότητα και την ταχύτητά του αλλά οι παίκτες του δεν είχαν την απαραίτητη σοβαρότητα στο τελείωμα των φάσεων. Ο Ελ Αραμπί με προβολή στο 69’ είδε το οριζόντιο δοκάρι να τον σταματάει, ενώ δύο λεπτά μετά το γύρισμα του μοναδικού σκόρερ στο ματς ήταν λίγο πιο πίσω από το σημείο που περίμενε ο Μασούρας.

Στα... καπάκια και δευτερόλεπτα αργότερα, ο Αστέρας απείλησε με τον Μαρκ Φερνάντεθ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή αλλά ο Σα το «έβγαλε» με το αριστερό πόδι. Τα λεπτά περνούσαν, οι Αρκάδες έψαχναν την ισοφάριση και στο 81ο λεπτό ζήτησαν σωστά πέναλτι όταν ο Ελ Αραμπί τράβηξε παρατεταμένα τη φανέλα του Μπαράλες αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης αποφάσισε πως δεν υπήρξε παράβαση, βλέποντας το VAR. Τα εναπομείναντα λεπτά πέρασαν χωρίς να συμβεί κάτι το ιδιαίτερο, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει εν τέλει το τρίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Πηγή: Sport-fm.gr

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση