Ολυμπιακός - Πανιώνιος 4-0: Γκάζωσε και… πάτησε τον Πανιώνιο ο Ολυμπιακός!

Έκανε τη δουλειά του. Μια σπίθα από τον Χασάν στο 68’ χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου και να τον συντρίψει 4-0 για την έκτη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα.

Με το (σε γενικές γραμμές) αναμενόμενο σκηνικό κύλησε στην αρχή η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά και το πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός ακολούθησε τη γνωστή (φετινή) συνταγή σε εντός έδρας παιχνίδι: Ασφυκτική πίεση από την αρχή με σκοπό ένα γρήγορο γκολ, για να του διώξει το βάρος και να του δώσει… ανοιχτούς χώρους στη συνέχεια.

Μέχρι ενός σημείου (διότι γκολ δεν μπήκε) έπιασε το πλάνο, αφού κατάφερε η ομάδα του Μαρτίνς να κλείσει πίσω τον Πανιώνιο στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας τον δρόμο για την αντίπαλη εστία, έχοντας συχνές επισκέψεις στα καρέ των «κυανέρυθρων» στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο από αυτές έγιναν με εκφραστή των προσπαθειών τον Χριστοδουλόπουλο (που γενικότερα ήταν μέσα σε πολλές φάσεις στα πρώτα 45’), που, μετά από… αέρινη κίνηση, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 5’, στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Κότνικ.
Ο Πανιώνιος κατάφερε σταδιακά να κόψει τη φόρα των Πειραιωτών, αλλά προτού το κάνει αυτό, παραλίγο να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού κακή τοποθέτηση και αντίδραση από τον Βούκοβιτς, με τον Ουμάρ Καμαρά να φεύγει ταχύτατα στην κόντρα, αλλά τον σκέφτηκε υπερβολικά, έχασε το μομέντουμ που είχε και ο Σα του είπε «όχι» σε τετ-α-τετ. Στη συνέχεια κατάφερε για ένα δεκάλεπτο να βραχυκυκλώσει τους «ερυθρόλευκους» η ομάδα της Νέας Σμύρνης, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι είχαν πιο άδειο (και με λιγότερα τρεξίματα) κέντρο σε σχέση με πρόσφατα ματς οι «ερυθρόλευκοι». Επίσης, προσπάθησε να χτυπήσει πολύ στην κόντρα επίθεση με τον Καμαρά και σε άλλες περιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα και μέχρι την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός είχε κάποιες καλές στιγμές με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τον Χριστοδουλόπουλο, που είχε δεύτερη πολύ καλή στιγμή, όταν στο 43’ κινήθηκε σαν τρέιλερ μετά το γύρισμα του Ποντένσε και με δυνατό σουτ αστόχησε. Γενικότερα, πάντως, μετά το 10λεπτο δεν κινήθηκε στα δικά της στάνταρ η ομάδα του Μαρτίνς, δεν πήγε το παιχνίδι στο τέμπο που ήθελε και έδειχνε να βγάζει (έπειτα από παύση λίγων παιχνιδιών) νευρικότητα στην τελική προσπάθεια.

Το β' μέρος είχε αρκετή ένταση και νεύρα και από τις δύο πλευρές αλλά είχε και το γκολ του Χασάν, το 2ο του φέτος κατά του Πανιωνίου. Στο 51' υπήρξε μία παράβαση με χέρι του Ντομίνγκες στην περιοχή αλλά δεν δόθηκε και στο 68' ο Ολυμπιακός από πάσα του Νάτχο στον Ποντένσε και γύρισμα του Τοροσίδη στον Χασάν έκανε από κοντά το 1-0. Στο 75ο λεπτό ο Γκερέρο θα έκανε το 2-0 με κεφαλιά - ψαράκι μετά από σέντρα του Κούτρη.

Στο 78' ο Λάζαρος πήρε πέναλτι από χτύπημα του Τσιλούλη χαμηλά. Το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε μετά μία ξεχωριστή αφιέρωση για τα αδικοχαμένα παιδιά της Θύρας 7 λέγοντας 'για αυτά τα παιδιά εκεί ψηλά είναι το γκολ. Σας πιστεύω (σ.σ. για τον κόσμο). Πάμε όλοι μαζί'. Στο 86' ο Ολυμπιακός βρήκε και 4ο γκολ από την σέντρα του Κούτρη που απομακρύνθηκε και το γύρισμα του Τοροσίδη στον Βούκοβιτς που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Με αυτόν τον τρόπο τελείωσε η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Καμαρά, Νάτχο, Γκερέρο, Λάζαρος (80' Ντίας), Ομάρ (14' λ.τρ. Τοροσίδης), Χασάν (83' Σολδάνο), Κούτρης, Βούκοβιτς, Ποντένσε και Παπέ Σισέ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80' Σπιριντόνοβιτς), Κότσιτς, Κόρμπος (56' λ.τρ. Μανθάτης), Μακρύλλος, Σιντί Αλί, Τσιλούλης και Καμαρά (76' Μίκο).