Ολυμπιακός-Μπασακσεχίρ 2-0: Ένας Ολυμπιακός να τον πιεις στο ποτήρι! (vid)

Απλά και έυκολα στα play off οι «ερυθρόλευκοι»

Άλλη μια νίκη για τον Ολυμπιακό ενάντια στην Μπασακσεχίρ, αυτή τη φορά με 2-0 χάρις τα γκολ των Σεμέδο και Βαλμπουενά και πλέον θα βρεθεί στα play off του Champions League εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κρασνοντάρ και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους ομίλους. Εάν αποκλειστεί από τους Ρώσους θα δώσει το παρόν του στους ομίλους του Europa League.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα να φτάσει νωρίς στο γκολ και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό, με τον Γκιγιέρμε, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και έπιασε φοβερό σουτ από απόσταση αλλά βρήκε το δοκάρι. Στο 8’ ο Ρομπίνιο επιχείρησε καλό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε για λίγο έξω. Στο 11ο λεπτό ο Βίτσκα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Σα, αλλά ο Πορτογάλος κράτησε το μηδέν, όπως έκανε και στο 16’ στο τακουνάκι του Κριβελί. Στο 30ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 34’ ο Βίστσα έστρωσε στον Ρομπίνιο μέσα στην περιοχή και αυτός ανάγκασε τον Σα σε άλλα μια φοβερή απόκρουση! Στο 42’ ο Μασούρας έπιασε πολύ ωραίο σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά για λίγο δεν βρήκε στόχο. Δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 49ο λεπτό ο Βαλμπουενά πήρε την πάσα εντός περιοχής και έκανε το σουτ, αλλά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 55ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά η οποία αποκρούστηκε και εκεί ο Σεμέδο έπιασε το ριμπάουντ κάνοντας από κοντά το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Στο 64’ ύστερα από σέντρα του Κλισί, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Βίστσα, ο οποίος έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Σα σε νέα μεγάλη απόκρουση. Στο 74’ ο Μπα κατέβασε ωραία την μπάλα και έκανε το σουτ, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Σα. Στο 77ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, κάνοντας το 2-0 και καθαρίζοντας οριστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διακριθέντες:

Ολυμπιακός: Εξαιρετικός ο Σα, έσωσε πολλές φορές την εστία του, ενώ πολύ καλό ματς και από τον Σεμέδο, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά αφού έκανε το 1-0.

Μπασακσεχίρ: Κακό ματς για τους Τούρκους, δεν ξεχώρισε κάποιος για την απόδοση του.

Απογοήτευσαν:

Ολυμπιακός: Κανείς δεν υστέρησε, όλοι πρόσφεραν για να έρθει αυτή η πολύ σημαντική πρόκριση.

Μπασακσεχίρ: Μέτριο ματς από τον Ρομπίνιο, καμία σχέση με τον ποδοσφαιριστή που ήταν σε άλλες εποχές. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Κοουτσάρισμα:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Μεγάλη πρόκριση, έκανε τα βασικά η ομάδα του, είχε πλάνο και πλέον βλέπει τις διπλές αναμετρήσεις με την Κράσνονταρ για την πρόκριση στους ομίλους.

Μπασακσεχίρ (Μπουρούκ): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, είχε ευκαιρίες αλλά βρήκε τον Σα απέναντι της.

Διαιτησία (Bobby Madden): Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Σκωτσέζος διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε (Κούτρης 88'), Μασούρας, Βαλμπουενά (Καμαρά 81'), Ποντένσε (Ραντζέλοβιτς  68'), Γκερέρο.

Μπασακσεχίρ: Γκιουνόκ, Καϊσάρα, Ροντρίγκες, Βιεϊρά, Κλισί, Βίστσα, Αταμά (Μπα 59'), Αζουμπουίκε, Ελία, Ρομπίνιο (Τουράν 46'), Κριβέλι (Γκουλμπραντσέν 75').

Σκόρερς: Σεμέδο, Βαλμπουενά /-

Κίτρινες Κάρτες:  Σεμέδο, Ομάρ / Αζουμπουίκε, Κλισί