Ολυμπιακός-Λαμία 0-1: Ο Τομάς τον έστειλε σπίτι!

Ουσιαστικά, τελείωσε η χρονιά για τους Ερυθρόλευκους

Έγραψε ιστορία η Λαμία!

Η ομάδα του Μάκη Χάβου σκόραρε με τον Τομάς στην μοναδική της τελική στο ματς, είχε τον Σαράνοφ σε απίστευτη ημέρα (σσ. έπιασε ακόμη και πέναλτι του Φορτούνη στο 86’) και μπόλικη τύχη και απέκλεισε τον Ολυμπιακό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας (0-1).

Απίστευτη δυστοκία από τους παίκτες του Ολυμπιακού! Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες από 25 τελικές και χαμένο πέναλτι με τον Φορτούνη στο 86ο λεπτό, δεν τους δόθηκε άλλο ένα στο δεύτερο ημίχρονο (62’) σε χέρι του Καρυπίδη και είδαν την Λαμία να πανηγυρίζει την πρώτη πρόκριση της ιστορίας της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

«Χτυπάνε» το κεφάλι τους στον τοίχο οι «ερυθρόλευκοι», που φέρουν την απόλυτη ευθύνη καθώς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε καμία από τις 28 τελικές που είχαν και κατάφεραν με μία ακόμη αμυντική αδράνεια, να δεχτούν γκολ στην μοναδική ευκαιρία του αντιπάλου!

Μυθικό ματς από τον Σαράνοφ που έβγαλε τα... πάντα και πήρε μόνος του την πρόκριση! Είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις κάτω από τα δοκάρια, έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά και έπιασε ακόμη και πέναλτι του Φορτούνη στο 86ο λεπτό, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του! Φοβερή εμφάνιση και από τους Πλιάτσικα, Σκόνδρα, Μπεχαράνο, Μπλάζιτς, ενώ τα εύσημα παίρνει και ο Τομάς που ήταν στην κατάλληλη θέση στην κατάλληλη στιγμή και σκόραρε στην μοναδική τελική της Λαμίας!

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 4-2-3-1 και εκτεταμένο ροτέισον κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Λοντίγκιν για πρώτη φορά πήρε φανέλα βασικού, με τους Κούτρη, Σισέ, Μιράντα και Τσιμίκα να αποτελούν την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης το δίδυμο στον άξονα, με τους Μασούρα, Νάτχο και Γκερέρο να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σολδάνο.

Ίδια διάταξη και από τον Μάκη Χάβο για την Λαμία. Ο Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, με τους Σκόνδρα, Καρυπίδη, Πλιάτσικα και Ασίγκμπα να βρίσκονται στην τετράδα της άμυνας. Μπεχαράνο, Μπλάζιτς οι δύο παίκτες στα χαφ και οι Ασούμπρε, Τομάς, Επστάιν πίσω από τον Καραμάνο, ο οποίος αγωνιζόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου είχε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κυριαρχούσε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έφτασε την κατοχή της μέχρι και στο 72% και πίεζε ασφυκτικά την Λαμία που έπαιζε φουλ κλειστά! Στο 9ο λεπτό ο Μασούρας έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας και στην αγκαλιά του Σαράνοφ, ενώ στο 18’ το σουτ του Σολδάνο πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά μετά το σουτ του Μασούρα από τα όρια της περιοχής το... έβγαλε ο Σαράνοφ. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν διαρκώς τα... επίπεδα της πίεσής τους, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα και προσπαθούσαν με ορθολογικό τρόπο να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Μπουχαλάκης βρήκε με ωραίο τρόπο τον Γκερέρο στην περιοχή αλλά το διαγώνιο τελείωμα του Ισπανού κατέληξε πάνω στον Σαράνοφ (26’), ενώ πέντε λεπτά μετά η κεφαλιά του Μπουχαλάκη κατέληξε ξανά πάνω στον πορτιέρε της Λαμίας που έδιωξε ενστικτοδώς. Το ημίχρονο τελείωσε με δύο καλές στιγμές για τον Ολυμπιακό αλλά στο 41’ ο Σαράνοφ μπλόκαρε την προβολή του Γκερέρο και στο φινάλε ο Μασούρας δεν βρήκε στόχο μέσα από την περιοχή.

Με τον ίδιο τρόπο μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Φουλ πίεση και ευκαιρίες από νωρίς, με τον Σολδάνο να στέλνει στο 51’ την μπάλα ξανά πάνω στον Σαράνοφ! Ένα λεπτό μετά, όμως, η Λαμία... πάγωσε το «Γ. Καραϊσκάκης», σκοράροντας στην μοναδική της τελική στο παιχνίδι. Μετά από γέμισμα του Σκόνδρα, ο Επστάιν επιχείρησε να σουτάρει αλλά του βγήκε σε... πάσα και ο Τομάς που βρέθηκε στην κατάλληλη θέση, δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να τιμωρήσει τους Πειραιώτες για ακόμη μία αμυντική τους αδράνεια τη φετινή σεζόν!

Η Λαμία είχε βρει το εκτός έδρας γκολ, καλούνταν να το διαχειριστεί και να το κρατήσει μέχρι το τέλος για να πάρει την πρόκριση και ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδραση. Ο Πέδρο Μαρτίνς έδειξε άμεσα αντανακλαστικά περνώντας στο ματς τους Φορτούνη και Ποντένσε, ο Ολυμπιακός έγινε φουλ κινητικός και απειλητικός μπροστά αλλά τα χάλαγε στο τέλος. Στο 62ο λεπτό, βέβαια, ο Κομίνης «έκλεισε» τα μάτια σε πέναλτι για χέρι του Καρυπίδη μετά από σουτ του Φορτούνη, με τους «ερυθρόλευκους» να διαμαρτύρονται έντονα! Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης που θα σήμαινε πρόκριση αλλά ο Σαράνοφ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Ποντένσε!

Τα λεπτά περνούσαν, η Λαμία είχε κλειστεί στο... καβούκι της και έπαιζε με έντεκα παίκτες στο 1/4 του γηπέδου, ενώ ο Μαρτίνς τα έπαιξε όλα για όλα, ρίχνοντας και τον Χασάν στο ματς. Σε ένα δίλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ αλλά αρχικά ο Μασούρας δεν βρήκε την μπάλα με προβολή και στη συνέχεια ο Σαράνοφ είπε για ακόμη μια φορά «όχι» σε αντίπαλό του και συγκεκριμένα στον Γκιγέρμε. Και στο 77ο λεπτό, οι Πειραιώτες έχασαν μία ακόμη τεράστια ευκαιρία με τον Χασάν να... σπαταλάει το εξαιρετικό γύρισμα του Φορτούνη και να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή. Κι όμως, το... κρεσέντο χαμένων ευκαιριών του Ολυμπιακού δεν τελείωσε εκεί. Στο 81΄ ο Μασούρας δεν κατάφερε να σκοράρει από την μικρή περιοχή, με τον Πλιάτσικα να διώχνει σε κόρνερ με... αεροπλανικό και στα «καπάκια» ο Ποντένσε είδε το σουτ του που είχε κατεύθυνση προς την εστία να σταματάει στα σώματα! Ωστόσο, η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 86ο λεπτό. Ο Ασίγκμπα ανέτρεψε τον Ποντένσε που τον είχε περάσει με... μαγικό τρόπο, ο Κομίνης έδωσε σωστά την παράβαση αλλά ο Σαράνοφ νίκησε και τον Φορτούνη, κρατώντας τη νίκη και την ιστορική πρόκριση για την Λαμία!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Σισέ, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης (57’ Φορτούνης), Μασούρας, Νάτχο, Γκερέρο (57’ Ποντένσε), Σολδάνο (66’ Χασάν).

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Ασίγκμπα, Καρυπίδης, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (80’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπλάζιτς (68’ Μπουλούλης), Ασούμπρε (59’ Ρόμανιτς), Τομάς, Επστάιν, Καραμάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση