Με άγχος και Σουντανί ο Ολυμπιακός (vid)

Επικράτησε 2-1 του αξιόμαχου ΟΦΗ στο Φάληρο με δύο τέρματα του Αλγερινού

Με Σουντανί και μεγάλα ζόρια ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του ΟΦΗ στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την τρίτη τους σερί νίκη στο πρωτάθλημα, που τους διατήρησε μόνους πρώτους στην κορυφή της Super League.

Ο Αλγερινός άσος «καθάρισε» με δύο τέρματα (11’, 57’) για τους Πειραιώτες, με το δεύτερο να είναι πανέμορφο, ενώ ο Ναμπί με ΓΚΟΛΑΡΑ είχε ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ωραίο το παιχνίδι στο Φάληρο, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται κάτι παραπάνω από αξιόμαχοι, να ξεδιπλώνουν και πάλι τις επιθετικές τους αρετές και να αποδεικνύουν ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες. Με τον Λοβέρα στο 3’ οι Πειραιώτες, με τον Ναμπί στο 54’ οι φιλοξενούμενοι, ενώ έπειτα από χρήση VAR -ορθώς- δεν μέτρησε τέρμα του Γκερέρο στο 66ο λεπτό.

Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους φιλοξενούμενους στο 33’ έπειτα από μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Φιγκεϊρέδο, σε μια φάση που χωράει συζήτηση. Θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα ο Παπαδόπουλος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τοροσίδης (63' Γκασπάρ), Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Λοβέρα (56' Μασούρας), Σουντανί (82' Καμαρά) και Γκερέρο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο - Τσιλιανίδης (87' Βαζ), Ναμπί, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο (71' Μάνος).