Έπαιξε με την τύχη του και έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός!

Ισοφαρίστηκε στο 92' και πλέον η υπόθεση πρόκριση μεταφέρεται στο Φάληρο

Έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες κρατούσαν στα χέρια τους το «διπλό», ωστόσο λόγω της οπισθοχώρησής τους σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα και ενός τρομερά τυχερού γκολ στο 90'+2', έφυγαν με το 1-1 από την έδρα της Μακάμπι Χάιφα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 2ο προκριματικό του Champions League.

Οι Πειραιώτες έδειξαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο πρώτο και στο δεύτερο κομμάτι και των δύο ημιχρόνων. Σ' αμφότερα άρχισαν δυναμικά και πειθαρχημένα, ευτυχώντας μάλιστα να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 7' με το «παρθενικό» τέρμα του Ζινκερνάγκελ. Ωστόσο, τα μέτρα που έδωσαν στους Ισραηλινούς, έφεραν και καταστάσεις στα καρέ του Βατσλίκ. Μεταξύ αυτών και το δοκάρι του Πιερό στο 78', όπως φυσικά το γκολ του Χαζίζα στις καθυστερήσεις.

Όπως και να έχει, ο Ολυμπιακός κρατά την τύχη στα χέρια του ενόψει της ρεβάνς της άλλης Τετάρτης (27/7). Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τικίνιο, όπως και από τον στόπερ των γηπεδούχων, Μπόγκνταν Πλάνιτς, ο οποίος παρουσιάζεται μια... ανάσα από τη μετακίνησή του στην ΑΕΚ.

Το ματς:

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε ιδανικά στο ματς, με πειθαρχία και οργάνωση. Μάλιστα, ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό! Ύστερα από σουτ του Τικίνιο εκτός περιοχής, η μπάλα προσέκρουσε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού, με τον Ζινκερνάγκελ να κάνει εξαιρετική κίνηση κρυφού φορ, παίρνοντας το «ριμπάουντ» και σκοράροντας προ κενής εστίας.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό. Ανταποκρινόταν εξαιρετικά σε ανασταλτικό επίπεδο -μην επιτρέποντας στη Μακάμπι να βρει διαδρόμους- και σημαντικό ρόλο σ' αυτό έπαιζε η τριάδα του κέντρου και τα διαρκή τρεξίματα των Εμβιλά, Κανέ και Αγκιμπού (συνεχή ντουμπλαρίσματα και υπερφορτώσεις στις πλευρές). Την ίδια ώρα, ο πρώτος γυρνούσε αρκετά πίσω σε φάση άμυνας (είτε ως τρίτο στόπερ είτε όντας κολλημένος μπροστά τους) και έκλεινε άψογα τους χώρους. Βέβαια, κάτι το αξιοσημείωτο σε φάση τελικής δεν υπήρχε ούτε από τους Πειραιώτες.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός άρχισε να οπισθοχωρεί και -παίζοντας με διπλή ζώνη άμυνας- να δίνει χώρους στους γηπεδούχους. Η Μακάμπι προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί σημειώνοντας και τις δύο πρώτες της τελικές, με το μακρινό σουτ του Χαζίζα στο 33' και την κεφαλιά του Ατζιλί στο 34'. Σ' αμφότερες τις φάσεις, αντέδρασε ψύχραιμα ο Βατσλίκ.

Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν να διασπάσουν τα πολύ καλά οργανωμένα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Ωστόσο, σχεδόν σ' όλες τις περιπτώσεις υποδεικνύονταν σε θέση οφσάιντ, μεταξύ αυτών και στα γκολ των Νταβίδ (39') και Πλάνιτς (45'+3').

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν με δύο αλλαγές το δεύτερο μέρος, με τους Μαντί και Αμπουμπακάρ να περνούν στις θέσεις των Αγκιμπού και Ζινκερνάγεκλ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς άφησε πίσω της το μέτριο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου και μπήκε εκ νέου και δυναμικά και πειθαρχημένα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να κερδίσει μέτρα και να πατήσει την αντίπαλη περιοχή.

Ο Μαντί ανέλαβε αρκετές πρωτοβουλίες. Το σουτ του στο 48' πέρασε άουτ, ενώ εκείνο που έπιασε στο 51' σταμάτησε στα σώματα, σε μια φάση που ο Ολυμπιακός πάτησε με προϋποθέσεις την περιοχή των Ισραηλινών. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τις στιγμές τους και στο 59' ο Πλάνιτς έδιωξε καίρια με το κεφάλι τη σέντρα του Μαντί από τα δεξιά.

Για να περάσουμε στο τελευταίο κομμάτι, όπου η Μακάμπι έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Στο 63' -ύστερα από κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού και κάθετη μπαλιά- ο Πιερό έφυγε ολομόναχος ενώπιον του Βατσλίκ, ωστόσο το διαγώνιο πλασέ που έπιασε ήταν τραγικό, ενώ στο 70' ο Κορνό βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, με το σουτ του να περνά άουτ.

Το σουτ του Αμπουμπακάρ στο 76' δεν απείλησε τον Κοέν, για να φτάσουμε στο 78' και το δοκάρι της Μακάμπι: Ο Βατσλίκ σε πρώτο χρόνο έβαλε το «στοπ» στο κοντινό τελείωμα του Πιερό, ωστόσο ο τελευταίος πήρε το «ριμπάουντ» στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 80' ο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Παπασταθόπουλο και Άβιλα, παίζοντας με τριάδα στα στόπερ. Η Μακάμπι πίεζε και προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, την οποία και τελικά βρήκε με τρομερά τυχερό τρόπο στο 90'+2'. Ο Χαζίζα με μια... στραβλοκλωτσιά στο πουθενά (που περισσότερο θύμιζε γέμισμα) έδωσε τεράστιο ύψος στην μπάλα, η οποία προσγειώθηκε μέσα στην εστία του Βάτσλικ. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αλλά χρειάστηκε την επέμβαση του τερματοφύλακά του στο 90'+5' στη «βολίδα» του Σερί που πήγαινε μέσα, με το 1-1 να μένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράλ Μπακχάρ): Κοέν - Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνό (79' Μενατσέμ) - Μοχάμεντ, Σερί, Λαβί (61' Φανί) - Ατζιλί (50' Ρουκαβίτσγια), Νταβίδ (60' Πιερό), Χαζίζα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ - Βρσάλικο (81' Παπασταθόπουλος), Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά (72' Μπουχαλάκης), Κανέ - Μασούρας (81' Άβιλα), Αγκιμπού Καμαρά (46' Μαντί Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (46' Αμπουμπακάρ Καμαρά) - Τικίνιο.