Κρασνοντάρ – Ολυμπιακός 1-2: «Σφράγισε» την επιστροφή του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (vid)

Επιστρέφουν στα αστέρια οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε και με το παραπάνω αφού με δεύτερη νίκη και συνολικό σκορ (1-6) πέρασε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και βρίσκεται για 20η φορά στην ιστορία του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Κρασνοντάρ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο ο Ελ Αραμπί απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό κάνοντας το 1-1 και σκοτώνοντας ουσιαστικά τα όνειρα των Ρώσων.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναμενόμενο πως η Κραζοντάρ θα έβαζε αρκετή πίεση στον Ολυμπιακό. Έτσι και έγινε με τους Ρώσους να βρίσκουν δυο πολύ καλές τελικές προσπάθειες μέχρι το 3ο λεπτό της αναμέτρησης και να δείχνουν τις προθέσεις τους. Ο Βάντερσον βρήκε τον χώρο στο 2ο λεπτό κάνοντας το σουτ και στην επόμενη φάση ο Μπεργκ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να πλασάρε τον Σα με την μπάλα να περνά εκτός. Στο 7ο λεπτό ο Ποτένσε βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή κάνοντας το δυνατό σουτ και τον Κρίτσιουκ να κάνει την πρώτη μεγάλη επέμβαση στον αγώνα. Η Κρασνοντάρ που έλεγχε τον ρυθμό στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να βρει δίκτυα στο 10ο λεπτό. Μετά από το γύρισμα του Βάντερσον ο Ούτκιν άνοιξε το σκορ με αριστερό πλασέ. Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε περισσότερο από ένα λεπτό για να βγάλει αντίδραση. Ο Ποντένσε την έσπασε ωραία δεξιά και ο Βαλμπουενά έβγαλε έξοχη ασίστ με τον Ελ Αραμπί να φέρνει το ματς στα ίσα. Στο 15ο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να περνά εκατοστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σα. Οι δυο ομάδες βρήκαν μερικές ακόμη καλές στιγμές μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων αλλά δεν είχαν στόχο.

Β’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το δεύτερο 45λεπτο και κλείδωσε από τα πρώτα λεπτά την πρόκριση. Συρτό γύρισμα στην μικρή περιοχή από τον Βαλμπουενά με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει και να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Στο 54ο λεπτό ο Μασούρας μετά από πάσα του Βαλμπουενά έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Κρασνοντάρ να απομακρύνει την μπάλα. Στο 63ο λεπτό ο Τσιμίκας έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Βαλμπουενά να παίρνει το κεφάλι και τον Κρίτσιουκ να απομακρύνει σε κόρνερ με δυσκολία. Στο 67ο λεπτό ο Βαλμπουενά έπιασε το φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να περνά εκατοστά από την εστία. Η Κρασοντάρ βρήκε την πρώτη της τελική με τον Βάντσερνον να εκτελεί απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με τον Σα να αποκρούει την μπάλα. Στο 82ο λεπτό ο Ποτένσε έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Κρίτσιουκ να αποκρούει ξανά εντυπωσιακά την μπάλα. Στο 86ο λεπτό και πάλι ο Τσιμίκας έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Σουντανί να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Κρασνοντάρ (Μουράντ Μούσαεβ): 4-3-3 για την Κρασοντάρ στον σημερινό αγώνα. Κρίστιουκ κάτω από τα δοκάρια με τετράδα στην άμυνα τους Στόκι δεξιά Σεργκέϊ αριστερά και δυάδα στην άμυνα τους Σπάχιτς και Τζούλουσον. Από εκεί και πέρα στο χώρο του κέντρου οι Βιλένα, Ουτκίν και Όλσον. Από εκεί και πέρα τριάδα στην επίθεση οι Βαμπέρτο, Σουλεϊμάνοβ και Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): 4-2-3-1 για τον Ολυμπιακό όπου δεν το αλλάζει με τίποτα ο Μαρτίνς. Σα κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ και Τσιμίκας στα δυο άκρα της άμυνας με τους Μεριά και Σεμέδο να είναι το δίδυμο στην άμυνα. Μπουχαλάκης και Γκιγιέρμε ως ανασταλτικοί μέσοι. Μπροστά τους οι Μασούρας στο αριστερό άκρο Ποντένσε στο δεξί και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Γκερέρο ο Βαλμπουενά.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Κρασνοντάρ: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε για τους Ρώσους ο Σουλεϊμάνοφ αλλά και ο Ούτκιν που έκαναν την διαφορά σε όσες επιθετικές ενέργειες είχε η Κρασνοντάρ στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Από πλευράς «ερυθρόλευκων» πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Μπουχαλάκης και Γκιγιέρμε στον ανασταλτικό χώρο του κέντρου. Από την άλλη η ποιότητα των Ποτένσε και Βαλμπουενά έκαναν την διαφορά. Ο Ελ Αραμπί με τα δυο του τέρματα έκανε ευκολότερο το έργο του Ολυμπιακού

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Κρασνοντάρ: Κακό παιχνίδι έκανε ο Μάρκους Μπεργκ. Ο Σουηδός επιθετικός δεν κατάφερε να βοηθήσει σε κανένα σημείο την ομάδα του.