Επέστρεψε στις νίκες με… buzzer beater ο Ολυμπιακός!

Το απίθανο γκολ του Λόπες στο 90’+8’ χάρισε το τρίποντο στους ερυθρόλευκους

Τα είδε… όλα ο Ολυμπιακός, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει! Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, είδαν τον φοβερό ΠΑΣ να ισοφαρίζει σε 2-2, αλλά το απίθανο γκολ του Ρόνι Λόπες στο 90’+8’ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς (3-2).

Πρώτη νίκη μετά από 48 ημέρες για τους Πειραιώτες, που προέρχονταν από τον αποκλεισμό τους στο Κύπελλο και είδαν το σημερινό ματς να «στραβώνει», αλλά έβγαλαν ψυχικά αποθέματα στο φινάλε.

Ελ Αραμπί και Ροντρίγκες βρήκαν δίχτυα για τους «ερυθρόλευκους», οι Περέα-Σνάιντερ ισοφάρισαν αλλά ο Λόπες στο φινάλε «εκτέλεσε» τον Λοντίγκιν.

Με τα… μπούνια μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός που βρήκε μόλις στο 6ο λεπτό το προβάδισμα, όταν ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία, με τον Αραμπί να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα αντίθετα με την πορεία του σώματος του Λοντίγκιν για το 1-0.

Oι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει το γρήγορο γκολ και έδιωξαν από πάνω τους το άγχος, προσπαθώντας με ορθολογικό τρόπο να δημιουργήσουν και να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Παρόλα αυτά, σπαταλούσαν τη μία φάση μετά την άλλη και κρατούσαν το σκορ ως είχε. Ωστόσο, ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 43ο λεπτό με τρομερό κεραυνό στην κίνηση, μετά την κάθετη του Μασούρα, εκτέλεσε τον Λοντίγκιν για το 2-0. Το δεύτερο τέρμα χαλάρωσε τους Πειραιώτες που είδαν τον ΠΑΣ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να βγάζει υπέροχη συνεργασία και τον Περέα να τελειώνει ιδανικά τη φάση από το γύρισμα του Στάνκο, μειώνοντας σε 2-1.
Παρόμοιο ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος για τον Ολυμπιακό, που μπήκε με σκοπό να σκοράρει και να καθαρίσει το ματς. Φώναξε για πέναλτι στο 57’ όταν το γύρισμα του Ρέαμπτσουκ βρήκε στο χέρι του Πίρσμαν, η φάση ελέγχθηκε στο VAR και αποφασίστηκε πως δεν υπήρχε παράβαση-πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με κοντινό πλασέ του Ροντρίγκες που πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Λοντίγκιν στο σουτ του Καρβάλιο, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε σωστά καθώς ο Αραμπί που είχε συμμετοχή στη φάση ήταν εκτεθειμένος.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τελειώσει το ματς, κρατούσε ζωντανό τον ΠΑΣ και… πάγωσε στο 80ο λεπτό όταν η βαθιά μπαλιά στο ύψος του δευτέρου δοκαριού πέρασε πάνω από τον Ρέαμπτσουκ και ο Σνάιντερ με πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Βατσλίκ για το 2-2. Ο Μαρτίνς απάντησε στο γκολ του ΠΑΣ βάζοντας Κούντε, Βαλμπουενά και Τικίνιο και βγάζοντας τους Εμβιλά, Καρβάλιο και Γκάρι Ροντρίγκες, με τον Ολυμπιακό να γίνεται ιδιαίτερα πιεστικός αλλά να μην έχει καλές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Μέχρι που φτάσαμε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον ρέφερι να κρατάει έξτρα χρόνο για καθυστερήσεις των παικτών του ΠΑΣ και τον Ρόνι Λόπες να εμφανίζεται ως από μηχανής Θεός για να εξαπολύσει έναν κεραυνό που κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Λοντίγκιν, λυτρώνοντας τους Πειραιώτες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης(56' Μαντί Καμαρά), Εμβιλά(83' Τικίνιο), Καρβάλιο(83' Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες(83' Κουντέ), Μασούρας(Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Λιάσος(38' Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπ, Πέερσμαν, Στάνκο, Ντομίνγκεθ(62' Λώλης), Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι Περέα, Σνέιντερ(85' Οικονομόπουλος)