Αρέσει ο νέος Ολυμπιακός!

Αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς

Ωραίο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς! Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν… γούστα απέναντι στην αδύναμη Τεσέντερλο, πετυχαίνοντας 3 γκολ κι έχοντας πολλές φάσεις και 4 δοκάρια.

Οι ερυθρόλευκοι επιβεβαίωσαν πως γίνεται… σοβαρή δουλειά, παίζοντας όμορφο και «στρωτό» ποδόσφαιρο στο φιλικό με την αδύναμη Τεσέντερλο, της οποίας επικράτησαν 3-0.

Σκόρερ οι Πάρντο (22’), Φετφατζίδης (54’), Γκερέρο (77’), ενώ η ελληνική ομάδα είχε και τέσσερα δοκάρια με τους Μάριν, Τζούρτζεβιτς, «Φέτφα», Φορτούνη.

Οι Πειραιώτες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες (ειδικά μετά το 30’) και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει σε πιο εμφατικό σκορ, ενώ έβγαλαν και αρκετούς συνδυασμούς με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ώρες-ώρες Φορτούνης και Λάζαρος βρίσκονται με… κλειστά μάτια, συνεχίζει «καυτός» ο Γκερέρο που είναι μέσα στις φάσεις και «έχει» το γκολ. Κακός στο πρώτο μέρος, αλλά ανέβηκε στο 20λεπτο που αγωνίστηκε στην επανάληψη ο Φετφατζίδης, θετικοί και με όρεξη οι Μάριν-Πάρντο, ντεμπούτο έκαναν οι Ποντένσε-Μιράντα, με τον πρώτο να πιστώνεται την ασίστ στο δεύτερο ερυθρόλευκο γκολ όταν έπαιξε εξαιρετικά το 1-2 με τον «Φέτφα».

Δεν αντιμετώπισαν κάποια δυσκολία οι αμυντικοί (με τον Νικολάου να έχει 1-2 κακές τοποθετήσεις στο πρώτο 45λεπτο), καλός ο Μασούρας όσο αγωνίστηκε, ορεξάτος σαν... δεξί μπακ ο Ανδρούτσος, δεν είδαμε τον Τσιμίκα, επειδή έγερνε κυρίως από τα δεξιά ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, μέσα στις φάσεις ο Μάνος, αλλά δεν του βγήκε το γκολ παρά τα καλά του τελειώματα, λόγω του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Αύριο, Κυριακή (15/7), ο Ολυμπιακός δίνει νέο τεστ στο Βέλγιο με την πιο δυνατή Έουπεν. /

Η αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Χουτεσιώτης, Μασούρας, Ένγκελς, Ευαγγέλου (35’ Ανδρούτσος), Νικολάου, Ρομαό, Καμαρά, Μάριν, Πάρντο (33’ Ποντένσε), Φετφατζίδης, Τζούρτζεβιτς (35’ Μάνος).

Στο 63’ έγιναν δέκα μαζεμένες αλλαγές και η σύνθεση έγινε ως εξής: Χουτεσιώτης (71’ Σκαφίδας)– Μιράντα, Βούκοβιτς, Σισέ – Τσιμίκας, Ομάρ, Φορτούνης, Μπουχαλάκης – Λάζαρος, Βρουσάι, Γκερέρο