Αλέφαντος: «Κύριε Μαρτίνς υπάρχει θέμα»

Ο Ποντένσε, ο Μαρτίνς, η άμυνα... παιδική χαρά και το ντέρμπι που έρχεται με την ΑΕΚ

Τρομερός Νίκος Αλέφαντος στο σχολιασμό του για το χθεσινό παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ντιναμό.

Ποιοι φάνηκαν αγύμναστοι, ποιος πρέπει να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, τα βαριά κορμιά, η… παιδική χαρά, η στήριξη στον Μαρινάκη και το ντέρμπι με την ΑΕΚ.
Τι να πω τώρα… Ένας Ολυμπιακός που δεν υπήρχε μέσα στο γήπεδο στο β’ ημίχρονο. Αγύμναστοι φάνηκαν. Βαριά κορμιά.

Παίρνεις τον Μεριά, βαρύ κορμί, και τον βάζεις δεξί μπακ; Από πού τα βγάζεις αυτά.

Ο Χασάν ξεκινάει καλά, βάζει το γκολ, όμως βαρύ κορμί, όσο περνάει η ώρα πέφτει.

Ο Ποντένσε, δεν σκοράρει. Έχεις πρόβλημα. Εκεί που φεύγει και τον κυνηγάνε ο τερματοφύλακας με τον αμυντικό να του κλείσουν το οπτικό πεδίο και βεβιασμένα πλασάρει άουτ, άκου τον Αλέφαντο Ποντένσε για να βάλεις γκολ. Έτσι όπως πήγες να σκοράρεις, πρέπει να είσαι μεγάλος γκολτζής για να το καταφέρεις. Άλλο έπρεπε να κάνεις.

Αφού κινείσαι διαγώνια δεξιά και σε κυνηγάνε με φόρα ο γκολκίπερ με τον αμυντικό, έπρεπε να κάνεις προσποίηση ότι σουτάρεις και με τη φόρα του κορμιού τους θα τους έστελνες για χόρτα. Αλλαγή ποδιού και μέσα η μπάλα.

Η άμυνα είναι σαν παιδική χαρά, συνέχεια τρώει γκολ. Και γκολ που βλέπεις τον αντίπαλο αραχτό στην καρδιά της περιοχή αφύλακτο! Είναι θέματα προπονητή αυτά. Πώς τα δουλεύει τόσο καιρό. Έχεις πρόβλημα στις αλληλοκαλύψεις.

Πας στη Λαμία με τους αναπληρωματικούς και τρως 3 γκολ. Πας στην Τούμπα να παίξεις τον τίτλο και τρως 3 γκολ. Τώρα τρως 2 γκολ από τη Ντιναμό στην έδρα σου. Ε κάτσε, Ολυμπιακός είσαι, 8 γκολ σε μια βδομάδα μέσα; Ποιος είσαι, ο Ολυμπιακός είσαι.

Ούτε τίτλο παίρνεις ούτε στην Ευρώπη προχωράς αν τρως σε κάθε ματς εύκολα γκολ. Πρέπει να τον στηρίξει ο κόσμος τον Μαρινάκη, να μην πτοηθεί, μπορεί να τη φτιάξει την ομάδα. Ακούστε όμως, σέντερ μπακ και σέντερ φορ, καλούς παίκτες σε αυτές τις δύο θέσεις πρέπει να πάρετε.

Και γιατί κλείστηκε ο Ολυμπιακός πίσω στα 15 τελευταία λεπτά; Το 2-1 θα του έδινε την πρόκριση; Αντί να πάει για το 3-1, κλείστηκε πίσω. Ολυμπιακός Πειραιώς είσαι. Δεν τρόμαζε η Ντιναμό ως αντίπαλος. Δεν ήταν μεγάλη ομάδα όπως την είδα.

Με ανησυχεί ένα πράγμα τώρα με την ΑΕΚ, το ότι ο Ολυμπιακός δείχνει να έχει δυνάμεις για ένα ημίχρονο. Αν κάνω λάθος σε αυτό, τότε ο Ολυμπιακός πρέπει να την πάρει την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη. Δεν συγκρίνεται ο Ολυμπιακός με την ΑΕΚ ως ομάδες. Ο Ολυμπιακός έχει πολύ καλύτερους παίκτες.