«Μίλησε» η παράδοση, νίκησε ο Ατρόμητος

Η δύναμη της έδρας επιβεβαιώθηκε στην περίπτωση του Ατρόμητου με τη Λάρισα, καθώς οι Περιστεριώτες επιβλήθηκαν των «βυσσινί» με 2-0, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, δίνοντας έτσι συνέχει στο αήττητο εντός έδρας σερί που «τρέχουν» απέναντί τους εδώ και 13 χρόνια!

Ο Μπρούνο σημείωσε με περιπετειώδη τρόπο το 1-0, στο 54’, για να έρθει ο Ουγκράι στο 85’ και να πετύχει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Ατρομήτου, στη δεύτερη μόλις εμφάνισή του, καθαρίζοντας τη νίκη απέναντι στη Λάρισα, η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 70ο λεπτό, μετά την δικαιολογημένη αποβολή του Χούμπτσεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα…

Έτσι, ο σύλλογος των δυτικών προαστίων πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα, παραμένει αήττητος και -προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα την ώρα που η ΑΕΛ, που έβγαλε ανακοίνωση στην διάρκεια της αναμέτρησης, έμεινε μακριά από το «τρίποντο» για τρίτη σερί αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μάλλον «μουδιασμένα», ψάχνοντας να βρουν τα «πατήματά» τους. Όσο περνούσε ο χρόνος, ωστόσο, ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που ανέλαβε τα ηνία, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τις φάσεις για να σκοράρει.

inner

Όμως, ο Κουλούρης κατά κύριο λόγο, αλλά και ο Ρισβάνης αποδείχτηκαν άστοχοι, ο πρώτος εις διπλούν μάλιστα, με ένα σουτ στο 12΄και άλλη μια προσπάθεια στο 18’, ενώ ο δεύτερος στη φάση του 25ου λεπτού με την κεφαλιά του να περνάει άουτ! Όπως συνέβη και στην περίπτωση του Βασιλακάκη, τρία λεπτά αργότερα, με αποτέλεσμα να μην έρθει το… πολυπόθητο τέρμα, παρά τις οκτώ τελικές προσπάθειες…

inner

Η Λάρισα από την άλλη πλευρά, αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική αξιόλογη φάση της καταγράφηκε στο 37ο λεπτό κι έμεινε ημιτελής, αφού ο Μόρσι δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, στη σέντρα του Ντέλετιτς.

Στην επανάληψη, οι «βυσσινί» άλλαξαν με το… καλημέρα πρόσωπα και σύστημα, σε μια προσπάθεια του Σωτήρη Αντωνίου να αλλάξει τα… κακώς κείμενα της ομάδας του και να «φανεί» περισσότερο στο γήπεδο. Μάλιστα, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να παρουσιαστούν αρκετά πιο… δραστήριοι, τουλάχιστον στο ξεκίνημα. Με τους Λεοζίνιο και Πίτι να «πρωταγωνιστούν» στις δύο καλύτερες φάσεις για την ομάδα τους, αλλά το γκολ να μην έρχεται ούτε στο 47’, ούτε και στο 52’…

inner

Κι αφού δεν έγινε το 0-1, έγινε το… 1-0, δύο λεπτά αργότερα, έστω και με… περιπετειώδη τρόπο, με τον Μπρούνο να παίρνει την κεφαλιά, τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Γρομητσάρη, να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει στην εστία του Κρίστινσον, που προλαβαίνει να διώξει σε πρώτο χρόνο αλλά τον Μπρούνο να… επιμένει και με τη βοήθεια του δοκαριού να τη στέλνει στα δίχτυα!

inner

Στη συνέχεια, μάλιστα, ανέβασε στροφές και ο Ουγκράι, που «προειδοποίησε» τον αντίπαλο γκολκίπερ στο 68’, ενώ δύο λεπτά μετά ο Χούμπτσεφ άφησε τη Λάρισα με δέκα παίκτες και τα πρώτα σημάδια κατάρρευσης… έκαναν την εμφάνισή τους.

Ο Βασιλακάκης δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε στο 73ο λεπτό, κάτι που έκανε ωστόσο ο Ουγκράι πέντε λεπτά πριν το τέλος, με τον Ούγγρο στράικερ να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, μετά από πάσα του Μάντσον, και με πλασέ στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον να «καθαρίζει» τη νίκη για τον Ατρόμητο...

inner

Μάλιστα, στο 89’, ο Ατρόμητος έφτασε κοντά και στο 3-0, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη ο Κωτσόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε με εντυπωσιακή επέμβαση, στην τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης!

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (4-2-3-1): Μέγερι, Σάκιτς (87’ Νάτσος), Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσουλάτζιτς, Μάντσον, Ουγκράι, Βασιλακάκης (78’ Μούγιακιτς), Μπρούνο, Κουλούρης (83’ Κωτσόπουλος).

Λάρισα (3-5-2): Κρίστινσον, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Καρανίκας, Κοέφ (46’ Πίτι), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μόρσι (46’ Λεοζίνιο), Ντέλετιτς, Κούνιτς (80’ Μπαργκάν).

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση