Λύγισε τη μαχητική Βέροια η ΠΑΣ

Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση

Το προβάδισμα (που ούτως ή άλλως είχε θεωρητικά) για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ενίσχυσε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα της Ηπείρου δυσκολεύτηκε από τη μαχητική Βέροια, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, που τη στέλνει ως ακόμα μεγαλύτερο φαβορί στη ρεβάνς.

Παρόλο που τις δυο ομάδες χωρίζει διαφορά μιας κατηγορίας, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικοί μέσα στο γήπεδο.

Δεν μπόρεσαν ωστόσο να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους για παραπάνω από ένα ημίχρονο.

Μετά από ένα άγονο πρώτο 45λεπτο λοιπόν, ήρθε ο Παμλίδης στο ξεκίνημα του β’ μέρους να δικαιώσει την υπεροχή του ΠΑΣ και με ωραία κεφαλιά (έπειτα από σέντρα του Νάουμετς) να πετύχει το γκολ που έκρινε το παιχνίδι.

Λίγα λεπτά αργότερα, δε, οι γηπεδούχοι απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Πασά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 61’.

Παρόλα αυτά, η Βέροια άντεξε στην πίεση ως το τέλος, κατάφερε να μη δεχθεί άλλο γκολ και διατήρησε τις όποιες ελπίδες της για ανατροπή απέναντι στους ανώτερους Ηπειρώτες.