Λέγκια – Ατρόμητος 0-0: Άμυνα για.. σεμινάριο ο Αναστασίου

Το πρώτο βήμα έγινε για την Ελληνική ομάδα.

O Ατρόμητος τα πήγε περίφημα και κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 0-0 μέσα από την Πολωνία. Η Ελληνική ομάδα είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Μέγερι και Ρισβάνη.

Η Λέγκια είχε την υπεροχή κατά την διάρκεια του αγώνα με τους Πολωνούς να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του ανίκητου Μέγιερη. Οι ποδοσφαιριστές του Βούκοβιτς φάνηκαν άτυχοι με τα δυο δοκάρια που βρήκαν.

Πλέον ο Ατρόμητος έδειξε πως είναι εξαιρετικός αμυντικά και αυτό που πρέπει να κάνει είναι να δείξει την επόμενη εβδομάδα στην Ελλάδα τις επιθετικές του αρετές.

Α’ ημίχρoνο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να βάζει πίεση από το καλημέρα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου από τα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού κέρδισε κόρνερ με την Λέγκια να απομακρύνει χωρίς πρόβλημα το γέμισμα του Ούμπιδες. Από εκεί και πέρα η Λέγκια ανέβασε στροφές κυριαρχώντας στο παιχνίδι. Οι Πολωνοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση χωρίς όμως να γίνουν επικίνδυνοι. Στο 19ο λεπτό Γβίλια έκανε την προσπάθεια μέσα στην περιοχή με τον Ρισβάνη να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο  Γκβίλα έκανε το γύρισμα με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία του Μέγερι και τον Κουλένοβιτς να μην προλαβαίνει να κάνει επαφή. Στο 38ο λεπτό ο Κουλένοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από κόρνερ και με κίνηση. πίβοτ από σέντερ στο μπάσκετ να σημαδεύει την εστία αντίπαλη με την μπάλα να περνά κόρνερ.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να κινούνται στο ίδιο τέμπο. Η Λέγκια κρατούσε την μπάλα και δημιουργούσε ευκαιρίες με τον Ατρόμητο να κρατά με νύχια και με δόντια. Στο 50ο λεπτό ο Νοβίκοβας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στο 62ο λεπτό και πάλι ο Νοβίκοβας πάτησε περιοχή με το πλασέ του να περνά δίπλα από την εστία του κήπερ του Ατρόμητου. Στην συνέχεια και στο 65ο λεπτό ο Λουκίνιας ελίχθηκε ωραία και βρήκε τον Κουλένοβιτς, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Μέγερι, από κάπως πλάγια θέση με τον Ρισβάνη να τον πιέζει και αστόχησε. Ο Κουλένοβιτς περνάει εκτός και τη θέση του θα πάρει ο Καρλίτος. Στο 74ο λεπτό ο Καρλίτος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι. Στο 82ο λεπτό ο Γκβίλα έστρωσε στον Λουκίνιας, που έπιασε καλό σουτ, αλλά ο Μέγερι είχε την απάντηση και έδιωξε σε κόρνερ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Λέγκια (Αλεξάνταρ Βούκοβιτς): Είχε τον έλεγχο του αγώνα και αρκετές προσπάθειες για να πετύχει ένα τέρμα. Αν οι ποδοσφαιριστές του είχαν καλύτερα τελειώματα σίγουρα θα μιλούσαμε για διαφορετικό σκορ.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Έστησε την ομάδα του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο Πήρε το ζητούμενο και πλέον περιμένει τον επαναληπτικό στην Ελλάδα για να δείξει και τις επιθετικές του αρετές.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λέγκια: Ήταν σε όλα μέσα, ο Γβίλια δημιουργούσε, εκτελούσε. Περνούσε όλο το παιχνίδι μέσα από τα πόδια του.

Ατρόμητος: Πραγματικά εξαιρετικός ο Ρισβάνης. Ο Έλληνας αμυντικός ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις για την ομάδα του απομακρύνοντας την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του. Καταλυτικές και οι επεμβάσεις του Μέγερι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Λέγκια: Ο Ζεντρέτζικ δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι σε σχέση με την απόδοση των υπόλοιπων ποδοσφαιριστών της ομάδας του.