Ήταν Ατρόμητος ο Άρης!

Έπεσε, αλλά σηκώθηκε!

Ματσάρα και θρίλερ με happy end για τον Άρη!

Ο Ατρόμητος είχε αγκαλιά τη νίκη στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο του, έχοντας σκοράρει με πέναλτι του Μανούσου στο 84’, αλλά με ωραίο γκολ του Φετφατζίδη στο 90+4’, οι «κιτρινόμαυροι» απέδρασαν με ισοπαλία από το Περιστέρι (2-2).

Ο Βέλλιος σκόραρε με γκολάρα (και πάλι με ψαλιδάκι) στο 24’, αλλά ο Μπρούνο Γκάμα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Μόλις τέσσερις βαθμούς στα πέντε τελευταία ματς έχουν οι «κυανόλευκοι», που πλέον βρίσκονται στη 10η θέση (15β.), ενώ οι Θεσσαλονικείς (7η θέση 18 β.), που έχασαν Κόρχουτ (στο ζέσταμα) και Ντιγκινί (αλλαγή στο ημίχρονο) έμειναν χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς, αλλά πήραν ψυχολογική ένεση για τη συνέχεια.

Αμφίρροπη «μάχη» από την αρχή. Το ματς ήταν οριακό από το ξεκίνημα και σφιχτό στο πρώτο διάστημα με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται κάπως νευρικές και να μην παίρνουν ρίσκα, προσφέροντας ένα παιχνίδι κέντρου. Με τον Άρη να προσπαθεί επίμονα να δημιουργήσει ρήγματα από τα πλάγια, ώστε να διασπάσει την άμυνα του Ατρομήτου.

Ωστόσο, δεν τα κατάφεραν και οι Περιστεριώτες άρχισαν σταδιακά να λύνονται και μέχρι το 24’, όταν και σκόραραν είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Θέλησαν να χτυπήσουν από… αέρος με Ρισβάνη και Βέλλιο, ενώ η προσπάθεια του Μανούσου (ζήτησε χέρι του Ροζ) στο 20’ έμεινε ημιτελής. Πάντως, την καλύτερη στιγμή σε αυτό το διάστημα την είχε ο Έλληνας φορ στο 16’ αστοχώντας με προβολή. Το καλό, ωστόσο, το κράταγε για τη συνέχεια. Κόρνερ του Γκάλο, μονομαχία του Βέλλιου με τον Βέλεθ (που διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ), με τον πεσμένο στο έδαφος 27χρονο επιθετικό να σκοράρει και πάλι με ψαλιδάκι.

Στη συνέχεια και μέχρι την ανάπαυλα, ο Άρης βγήκε μπροστά για την ισοφάριση. Ήταν η ομάδα που κυνήγησε (όπως είναι λογικό) πιο πολύ το γκολ, ανάγκασε τον Ατρόμητο σε πιο παθητικό ρόλο, είχε τα καλά διαστήματα, αλλά κάτι του έλειπε στην τελική προσπάθεια (αφού Μπρούνο Γκάμα και Φετφατζίδης δεν ολοκλήρωσαν όπως θα ήθελαν τις ευκαιρίες που είχαν), το οποίο το βρήκε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Φετφατζίδης πάτησε για τον Πορτογάλο, που παρά τα πολλά σώματα που είχε μπροστά του, βρήκε στόχο με συρτό και νίκησε τον Μέγερι.

Παρόμοια με το τελευταίο διάστημα του α’ μέρους, αλλά δίχως την ίδια ένταση, ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Άρης είχε ρυθμό και καλή κυκλοφορία της μπάλας με τον πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο, Φετφατζίδη, να δημιουργεί ρήγματα. Ελέω Ρισβάνη δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό στο 56’ ο Άρης. Ωστόσο, στο μεγαλύτερο κομμάτι του β’ ημιχρόνου, ο Ατρόμητος ήταν πιο επικίνδυνος, είχε παλμό και τις ευκαιρίες. Έστω, κι αν δεν είχε αρκετές κλασικές, πέραν του δοκαριού (67’) του Ουγκράι, που μετά την μπαλιά του Ανδρούτσου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με τον Έμαν να του κλείνει καλά το οπτικό πεδίο έστειλε την μπάλα να γλύψει το οριζόντιο.

Όλο το… ψωμί ήταν η τελική ευθεία του αγώνα. Ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι με τον Πέτρο Γιακουμάκη (που είχε περάσει στο ματς λίγο πριν) και έκανε γκολ ο Μανούσος.

Ωστόσο, ο Άρης δεν το παράτησε, πίεσε πολύ στα τελευταία λεπτά, με τον Φετφατζίδη να πηγαίνει ένας εναντίον… όλων, μπούκαρε στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-2. Μάλιστα, λίγο έλειψε να αποδράσει με τη νίκη η ομάδα του Ένινγκ, αφού μετά τη σέντρα του Σούντγκρεν, έκανε… αεροπλανικό ο Σάσα και ο Ρισβάνης έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γκάλο, Ταλόσα, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (62' Μάντσον), Ανδρούτσος (77' Γιακουμάκης), Ενσικουλού (55' Ουγκράι), Μανούσος, Βέλλιος

Στον πάγκο έμειναν: Μανδάς, Καχίλα, Κιβρακίδης, Ούμπιδες

Άρης (Μίκαελ Ενίνγκ): Εμάν, Μπα (90' Μαρτίνεθ), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (46' Μαντσίνι), Γκάμα (82' Τόνσο), Λάρσον

Στον πάγκο έμειναν: Κουέστα, Μαρτίνεθ, Δεληζήσης, Σόουζα

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου, Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος
4ος Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης

Πηγή: sport-fm