Έσωσε τον ΠΑΣ με γκολάρα o Κλάους

Όρθιος με Κλάους ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Ηπειρώτες ήρθαν 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ, ισοφαρίζοντας λίγα λεπτά πριν το φινάλε με τέρμα του Αθανασιάδη που σκόραρε στη Super League έπειτα από 32 μήνες.

Ο ΟΦΗ κρατούσε για μια ακόμα φορά νικηφόρο αποτέλεσμα, μέχρι το 83’ αυτή τη φορά, αλλά το πρώτο γκολ του Κλάους Αθανασιάδη μετά από 32 ματς αφλογιστίας, έσωσαν τον έναν πόντο για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στους 11 πόντους οι γηπεδούχοι, στους οκτώ οι Κρητικοί, με την 4η εκτός έδρας ισοπαλία τους.

Στο πρώτο μέρος χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους με Κλάους, Αποστολόπουλο και Τζημόπουλο. Από μια λανθασμένη απόφαση του Λάμπρου, για έμμεσο, όταν ο Κυριακίδης σύμφωνα με την απόφαση του διαιτητή, βγήκε με την μπάλα εκτός περιοχής. Το ριπλέι έδειξε πως η μπάλα δεν βγήκε όλη εκτός γραμμής. Από το έμμεσο ο Ποτουρίδης έκανε το 0-1, αλλά ο Αθανασιάδης στο φινάλε κρατούσε ένα υπέροχο γκολ, το πρώτο του από το 2016, για να φέρει το ματς στα ίσια.

O ΠΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μισάωρο, θέλοντας να πάρει την 3η νίκη στους Ζωσιμάδες, με τον σχηματισμό του σε 4-3-3 και τον Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης. Από την άλλη ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και τον Πλατέλλα πίσω από τον Βουό, αλλά είχε αρκετά θέματα στην εκκίνηση του αγώνα.

Ο Κλάους απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Στρέζου στο 7’, όταν κατέβασε την μπάλα με το στήθος μέσα στην περιοχή, αλλά του σουτ που εξαπέλυσε, έφυγε πάνω από την εστία.

Στο 17’ έγινε η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους, με τον Αποστολόπουλου να σουτάρει από τα δεξιά με το αριστερό πόδι και τον Στρέζο να κάνει μια εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση, σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Πλατέλλας, απάντησε με τον ίδιο τρόπο αλλά το σουτ του, εξουδετερώθηκε από τον Βελλίδη.

Οι γηπεδούχοι επέμειναν με πολλά στημένα χτυπήματα, να πολιορκούν μέχρι το 30ο λεπτό τα καρέ του ΟΦΗ και στο 27ο λεπτό ήταν ο Τζημόπουλος με κεφαλιά που απείλησε τα καρέ των Κρητικών, με την μπάλα να φεύγει έξω. Ο ΟΦΗ σταδιακά, μετά το δύσκολο πρώτο μισάωρο και με τον Πλατέλλα να είναι εξαιρετικά δραστήριος, κατάφερε να κλείσει τα ρήγματα στη μεσαία του γραμμή, όμως το 0-0 έμεινε, μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να γίνουν παραγωγικοί στην ουσία.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα συγκριτικά με το πρώτο μέρος και άρχισε να πιέζει την άμυνα του ΠΑΣ. Σε μια τέτοια φάση ο Βελλίδης, βγήκε να μαζέψει, αλλά με την φόρα που είχε έφτασε στο όριο της περιοχής. Ο Λάμπρου υπέδειξε παράβαση, αν και το ριπλέι δεν το δικαίωσε, αφού ο πορτιέρε του ΠΑΣ, φάνηκε να κρατάει την μπάλα να μην περάσει ολόκληρη εκτός περιοχής.

Δόθηκε έμμεσο από τον Ευβοιώτη ρέφερι, ο Πλατέλλας έστρωσε στον Ποτουρίδη που νίκησε τον Βελλίδη, με την μπάλα να βρίσκει σε κάποιο σώμα ελάχιστα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα αμυντικού στην Σούπερ Λίγκα και έτσι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά το σκορ.

Η απάντηση του Πετράκη μετά από λίγο, ήταν η είσοδος του Κρίζμαν στο ματς και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2, ενώ λίγο μετά ο τεχνικός του ΠΑΣ έριξε και τον Μυστακίδη στο παιχνίδι. Η απάντηση του Παπαδόπουλου ήταν να γυρίσει σε 3-5-2 το σύστημα. Ο ΟΦΗ κρατούσε με σχετική ευκολία το αποτέλεσμα, ωστόσο τα πάντα στράβωσαν στο δίλεπτο 82-84’ για τους Κρητικούς. Ο Πλατέλλας έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 από γύρισμα του Κοροβέση και αμέσως μετά ύστερα από μια σέντρα που βγήκε από αριστερά, ο Παμλίδης από το δεύτερο δοκάρι γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Κλάους με βολ-πλανέ έκανε το 1-1. Αμέσως μετά ο Μπουκουβάλας υποχρέωσε τον Στρέζο σε δύσκολη επέμβαση.

ΠΑΣ: Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Αθανασιάδης, Γιάκος (67΄Μυστακίδης), Παμλίδης, Μπουκουβάλας, Ξύδας (60’ Κρίζμαν)

Στον πάγκο έμειναν οι: Μιχαήλ, Τσικάρσκι, Ευαγγέλου, Σιόντης, Σκόνδρας

ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μεγιάδο (83’ Παπαστεριανός), Νάστος, Κυριακίδης, Πλατέλλας (90+2’ Κοιλιάρας), Σάσι (69’ Μιχόγεβιτς), Βουό

Στον πάγκο έμειναν οι: Σωτηρίου, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Οικονόμου

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση