Επτάψυχη Ξάνθη, ξενέρωσε τον ΟΦΗ!

Δεν παραδίδεται η Ξάνθη και το έδειξε με απίθανο τρόπο στον ΟΦΗ! Οι Ακρίτες πήραν παλικαρίσια ισοπαλία (2-2) που τους κρατάει ζωντανούς στο παιχνίδι για την 6άδα, ξενερώνοντας τους Κρητικούς που βρέθηκαν «αγκαλιά» με το τρίποντο.

Ο ΟΦΗ πήρε δύο φορές το προβάδισμα με σκόρερ τον Φιγκεϊρέδο, στο 38’ με πέναλτι και στο 87’, όμως η Ξάνθη ισοφάρισε ισάριθμες παίρνοντας… φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. Ήρωας για τους γηπεδούχους ο Φόσε, που σκόραρε στο 84’ και στις καθυστερήσεις.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι –πλην των δύο σκόρερ- είχε και το VAR, με ένα πέναλτι να υποδεικνύεται και να… ακυρώνεται (λόγω διπλής επαφής) για τον ΟΦΗ με τη βοήθεια του.

Ο συνωστισμός για την κατάκτηση της έκτης θέσης συνεχίζεται, αφού οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες με 27 βαθμούς, ενώ παράλληλα… βολεύτηκαν από την ήττα του Ατρόμητου από τον Πανιώνιο, που κράτησε τους Περιστεριώτες στην 8η θέση με 26 βαθμούς.

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση