Επέστρεψε στη Super League 1 ο Λεβαδειακός του Μυτίδη!

Με γκολ του Μπαρμπόσα στις καθυστερήσεις, ο Λεβαδειακός ζευγάρωσε τις νίκες επί της Βέροιας

Μετά από τριετή απουσία, ο Λεβαδειακός επιστρέφει στη Super League 1!

Οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν 1-0 της Βέροιας με γκολ του Μπαρμπόσα στις καθυστερήσεις και σε συνδυασμό με το αντίστοιοχ υπέρ τους σκορ στον πρώτο αγώνα εξασφάλισαν την άνοδο, στέλνοντας τη «βασίλισσα του Βορρά» στα μπαράζ με τη Λαμία (22 & 29 Μαΐου).

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με καθυστέρηση, καθώς ο Πεταυράκης βρέθηκε στο έδαφος και αποχώρησε με φορείο μετά από εισβολή οπαδών στο γκολ.

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του Γιάννης Ταουσιάνης, που επέλεξε τον Μάρκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Κωνσταντινίδη, Τζημόπουλο, Μπαχανάκ και Βήχος στην άμυνα.

Τριάδα στο κέντρο επιλέχτηκαν οι Μεχία, Νίλι και Χάμοντ, με τους Πολέτο, Μουτίνιο και Μυτίδη μπροστά.

Από την άλλη, ο Παύλος Δερμιτζάκης χρησιμοποίησε σχηματισμό 4-4-2, με τον Παπαδόπουλο αντί του τραυματία Βελλίδη στο τέρμα και τους Μπουκουβάλα, Μαραγκός, Σκόνδρα και Πεταυράκη στην άμυνα.

Μούργος, Γαβριηλίδης, Οικονόμου και Φοφανά έπαιξαν στο κέντρο, με επιθετικό δίδυμο τους Γιακουμάκη και Πασά.

Οι πρώτες καλές στιγμές ανήκαν στους φιλοξενούμενους, με τους Μαραγκό-Γιακουμάκη να είναι άστοχοι στο 5’ και στο 8’ αντίστοιχα, προτού ο Μάρκοβιτς σταματήσει τον Έλληνα επιθετικό στο 10’.
Ο Κροάτης τερματοφύλακας έβγαλε εντυπωσιακά και τη μακρινή προσπάθεια του Οικονόμου στο 27ο λεπτό, με τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να κυλούν δίχως κάποια μεγάλη στιγμή.

Το δεύτερο μέρος είχε ακόμη λιγότερες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορούν να τη μετουσιώσουν σε γκολ.

Η πίεση της Βέροιας αυξανόταν όσο περνούσε ο χρόνος, ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν απότομα στις καθυστερήσεις.
Τότε ο Μπαρμπόσα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Βέροιας μετά από υπέροχο γύρισμα του Συμελίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Παπαδόπουλου, ανοίγοντας το σκορ και σφραγίζοντας τη νίκη-άνοδο.

Ακολούθησε ένταση, καθώς όπως μετέφερε η ΕΡΤ-3, οπαδοί των γηπεδούχων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, με έναν εξ αυτών να φέρεται να χτύπησε τον Πεταυράκη, που αποχώρησε με φορείο.
Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με καθυστέρηση, με τον Λεβαδειακό να σφραγίζει την άνοδο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Λεβαδειακός (Γ. Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος (63’ Παναγιώτου), Νίλι (63’ Συμελίδης), Μεχία, Χάμοντ (79’ Λιάγκας), Πολέτο, Μουτίνιο (58’ Μπαρμπόσα), Μυτίδης (58’ Βρακάς).

Στον πάγκο: Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Δούμτσιος, Νίκας.

Βέροια (Π. Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25’ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου (75’ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (69’ Πόζογλου), Πασάς.

Στον πάγκο: Τσιμόπουλος, Μπλέτσας, Παπαχρήστος, Ορφανίδης, Καπνίδης, Κουάτενγκ.

Διαιτητής: Αγκάγεφ

Βοηθοί: Αμιράλι-Ζεϊνάλοφ

4ος: Τσέτσιλας

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση