Έπεσε μετά από 23 χρόνια ο Πανιώνιος

Στα μπαράζ η Ξάνθη

Στη Super League 2 θα αγωνιστεί την επόμενη σεζόν ο Πανιώνιος που κόλλησε στο 0-0 στην έδρα του Ατρομήτου και δεν μπόρεσε να ξεπεράσει την Ξάνθη. Υποβιβασμός μετά από 23 χρόνια για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Στο 8ο λεπτό το φάουλ του Γκάλο, έξυσε το δοκάρι του Πανιωνίου, ενώ στο 15’ ο Λυμπεράκης έβγαλε επικίνδυνη σέντρα από αριστερά αλλά ο Αραμπούλι δεν πρόλαβε για λίγο.

Στο 20ο λεπτό, ο Γκάλο εκτέλεσε νέο φάουλ και ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 27’ ο Ενσικουλού έκανε φοβερή ενέργεια και πλασέ που έφυγε λίγο έξω.

Στο 41ο λεπτό ο Κότνικ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Νάτσου, όπως έκανε και στο 46’ μετά από κεφαλιά του Ρισβάνη.

Στο 54ο λεπτό ο Κότνικ έσωσε μετά από σουτ του Ραμπέγιο και στο 90’ ο Βέλλιος δεν έπιασε καλά το ψαλιδάκι και ο Γούτας με κεφαλιά σημάδεψε τον Κότνικ.

Στο 90+1’ ο Τσιλούλης έκανε φοβερή ενέργεια και πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γούτα και πέρασε λίγο έξω,

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος (80’ Ούμπιδες), Μπουσούλατζιτς, Ενσικουλού (67’ Βέλλιος), Ραμπέγιο, Ανδρούτσος (67’ Γιακουμάκης), Μανούσος (90+1’ Νταβιώτης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (79’ Οικονομίδης), Παπανικολάου, Τσιλούλης, Λυμπεράκης, Αραμπούλι (58’ Άρτσε)

ΑΕΛ-ΞΑΝΘΗ: 0-0

Γήπεδο: AEL FC ARENA

Διαιτητής: Τ. Σιδηρόπουλος

Η Ξάνθη έμεινε όρθια στη Λάρισα καθώς πήρε λευκή ισοπαλία κι έσωσε προς το παρόν τη σεζόν καθώς πάει στα μπαράζ παραμονής.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Κρίστινσον έσωσε μετά από διαγώνιο σουτ του Ντε Αμορίμ ενώ στο 16’ η κεφαλιά του Τόρζε πέρασε λίγο έξω. Το ματς γενικότερα ήταν πολύ κακό στο πρώτο μέρος και δεν είχε ουσιαστικά μεγάλη φάση ως την ανάπαυλα.

Στο 59’ ο Τζουρίτσκοβιτς έστρωσε στον Κοβάσεβιτς, εκείνος έκανε το σουτ που κόντραρε σε σώματα και στο ίδιο λεπτό, η κεφαλιά του Βινίσιους, πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 61’ το σουτ του σεσέροβιτς από ιδανικό σημείο, έφυγε λίγο έξω και στο 66’ ο Αμπάντ μπλόκαρε το σουτ του Τόρζε.

Στο 90+3’ ο Φιλίπ δοκίμασε από μακριά το σουτ αλλά ο Αμπάντ έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Φιλίπ, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μάρκοβιτς (83’ Μιχαήλ), Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς (76’ Λουφάκης), Σεσέροβιτς, Τόρζε, Πινακάς, Παπάζογλου

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ (89’ Σόσα), Στάρτζεον, Γκαργκαλατζίδης (70’ Φοσέ)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΛΑΜΙΑ 1-1

Αστέρας Τρίπολης και Λαμία ολοκλήρωσαν τις φετινές υποχρεώσεις τους με μια δίκαιη ισοπαλία (1-1) στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».Ο Κρέσπι στο 19' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Μπιανκόνι στο 50' ισοφάρισε για τους Λαμιώτες.

Οι Αρκάδες παρέμειναν αήττητοι στα playout (3-4-0) και κατέκτησαν την πρώτη θέση στη σχετική διαδικασία, ενώ τερμάτισαν 7οι συνολικά.

Αντιθέτως, η ομάδα του Πετράκη παρέμεινε δίχως νίκη για 6η σερί αγωνιστική (0-5-1), ωστόσο θεωρείται επιτυχημένη αφού εξασφάλισε με σχετική άνεση την παραμονή.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής – Μπ. Φερνάντεθ, Μπελόκ – Σίτο (83’ Τζίμας), Ριέρα, Αλί Μπαμπά (46’ Μπαράλες) – Κρέσπι

Λαμία (Πετράκης): Επασί – Σκόνδρας (84’ Καραγιάννης), Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα – Βασιλόγιαννης (75’ Νικολόπουλος), Μπουλούλης, Μπαχανάκ, Ρόμανιτς – Αραβίδης (84’ Σασί), Μπιανκόνι (68’ Καραμάνος)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ 1-0

Βρήκε τον τρόπο και έκλεισε με νίκη. Με γκολ του Ντουάρτε στο 31’ ο μέτριος Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον καλύτερο Βόλο, που είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, «σφραγίζοντας» την παραμονή του στη Super League ανεξαρτήτως… αναδιαρθρώσεων.Το ματς ήταν ωραίο και ανοιχτό με φάσεις εκατέρωθεν.

Το ωραίο γκολ του Ντουάρτε στο 31’ σήμανε για τα «καναρίνια» το πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς ήττα και την δεύτερη σερί νίκη τους στο «μίνι» πρωτάθλημα αλλά, πάνω απ’ όλα, την κατάκτηση τριών βαθμών αντί του ενός που απαιτείτο μαθηματικά! Ο βόλος το πάλεψε, είχε δύο δοκάρια αλλά δεν βρήκε απάντηση και ηττήθηκε στην τελευταια στροφή των πλέι άουτ.

Παναιτωλικός (4-2-3-1): Φερνάντες, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Παρράς, Ταχάρ (79’ Τσιγγάρας), Ντάλσιο, Ντουάρτε (79’ Μπελεβώνης), Ρόσα (61’ Άλβαρες), Αριγίμπι (61’ Μουνιέ), Μπαΐροβιτς (89’ Καββαδίας).

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Μήτογλου, Δημόπουλος (69’ Κορέλας), Φεράρι, Μπαλογιάννης (89’ Μπάλλας), Τσοκάνης, Μαξ, Μουνίθ, Κυζιρίδης, Γέντρισεκ (55’ Ζοάο).

Πηγή: aek365.org

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση