Κάζο για τον Άρη: Ο Εργοτέλης τον πέταξε εκτός Κυπέλλου!

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου πήρε τεράστια πρόκριση

Θύμα έκπληξης (και) στο Κύπελλο έπεσε ο Άρης!

Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναιτωλικό για το πρωτάθλημα, οι «κίτρινοι» υπέστησαν ακόμα μεγαλύτερο σοκ, χάνοντας 3-2 από τον Εργοτέλη και αποχαιρετώντας τη διοργάνωση.

Οι μαχητικοί Κρητικοί σμπαράλιασαν την ομάδα του Παντελίδη και αφού πήραν προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (με σουτ του Μπουρσέλη που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα) σε τέσσερα λεπτά καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση:

Με τον Ιατρούδη να ολοκληρώνει υπέροχο συνδυασμό στο 49’ και τον Έφορντ να εκμεταλλεύεται αδράνεια της άμυνας τέσσερα λεπτά αργότερα και φεύγοντας μόνος στην αντεπίθεση, να εκτελεί τον Καντιμοίρη.

Κάπου εκεί οι «κίτρινοι» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Ντιγκινί επιχείρησαν ν’ απαντήσουν. Ο Γάλλος λοιπόν μείωσε στο 57’ με ωραίο διαγώνιο πλασέ και έκανε θρίλερ τα τελευταία λεπτά ευστοχώντας σε πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Κοζορώνη στο 74’.

Παρόλο όμως που πήγε να ολοκληρώσει μόνος του τη μεγάλη ανατροπή, ο Ντιγκινί είδε τον Κατσιμήτρο να του λέει διπλό «όχι» στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Άρη ως το τέλος και να σφραγίζει μια θριαμβευτική πρόκριση για τον Εργοτέλη.