Έχει «σφυγμό» ακόμα ο Άρης!

Πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο, κερδίζοντας τον ΟΦΗ

Το γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη ήταν αρκετό στον Άρη για να περάσει νικηφόρα από την Κρήτη (0-1) απέναντι στον ΟΦΗ, που είδε τον Φιγκεϊρέδο να αστοχεί σε πέναλτι, να έχει δοκάρι, να χάνει άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες και στο τέλος να αποβάλλεται!

Το κουμπί του ΟΦΗ φαίνεται πως βρήκε στα πλέι-οφ ο Άρης, ο οποίος τον κέρδισε για δεύτερη φορά σε λιγότερο από ένα μήνα και ουσιαστικά εξασφάλισε την πέμπτη θέση. Σε ένα ματς με δύο διαφορετικά πρόσωπα, ο Άρης βρήκε από νωρίς το νικητήριο γκολ του Φετφατζίδη, είχε τον Κουέστα σε εξαιρετική ημέρα και είδε τον Ζοάο Φιγκεϊρέδο να αστοχεί με κάθε τρόπο, βοηθώντας να μείνει το 0-1 ως το τέλος.

Παρότι οι οπαδοί του στις ταράτσες έστησαν ένα φαντασμαγορικό σκηνικό με καπνογόνα και φωτοβολίδες, εντούτοις ο Άρης ήταν αυτός που είχε την φλόγα στον αγωνιστικό χώρο. Πολύ πιο επικίνδυνος, πολύ πιο ουσιαστικός, πολύ πιο μαχητικός στις 50-50 μπάλες, έμοιαζε πολύ καλύτερα στημένος στο γήπεδο και απειλούσε συνεχώς.

Στην πρώτη του καλή κόντρα μάλιστα άνοιξε το σκορ (14’, 0-1), όταν Κόρχουτ και Μαντσίνι έτρεξαν την μπάλα από αριστερά, με τον Ούγγρο αριστερό μπακ να σερβίρει στον Φετφατζίδη, ο οποίος με αριστερό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Με εξαίρεση μία άστοχη κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο (πρόλαβε την έξοδο του Κουέστα) σε φάουλ του Ναμπί, οι Κρητικοί ήταν ακίνδυνοι. Όλες οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν για τους κιτρινόμαυρους, που είχαν δύο καλά σουτ από Γκάμα (25’) και Μαντσίνι (34’) και την τεράστια ευκαιρία του 35ου λεπτού, όταν ο Ρόουζ εξ’ επαφής μόνος με την κενή εστία δεν μπόρεσε να κεντράρει την κεφαλιά του μετά από σέντρα του Μαρτίνες.

Η επανάληψη όμως ήταν πολύ διαφορετική. Ο ΟΦΗ βγήκε με διαφορετική ενέργεια στο γήπεδο, προσπάθησε να τρυπήσει κάθετα την άμυνα του Άρη, που αίφνης άρχισε να κάνει νερά. Οι Κρητικοί βρήκαν τον τρόπο να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις μετά από 50 λεπτά και αμέσως κεφαλαιοποίησαν την ευκαιρία. Ο Ναμπί με κάθετη έβγαλε τον Φιγκεϊρέδο σε θέση βολής, ο Μπαγκαλιάνης τον ανέτρεψε και ο Τσαγκαράκης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ωστόσο, ο εξπέρ από την λευκή βούλα Χουλιάν Κουέστα έκανε πάλι το θαύμα του. «Ψάρεψε» τον Βραζιλιάνο που ήταν και ο εκτελεστής και το 0-1 έμεινε και πάλι (50’). Το μομέντουμ της αναμέτρηση όμως είχε γυρίσει. Λίγα λεπτά αργότερα (58’) πάλι ο Φιγκεϊρέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το πλασέ του απέναντι στον Κουέστα έφυγε στα ύψη, σε μία ακόμα κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων.

Οι ευκαιρίες του ΟΦΗ ήταν απανωτές, όμως ο Κουέστα είχε και πάλι απάντηση στο αριστερό σουτ του Φιγκεϊρέδο (66’) και στο ψηλοκρεμαστό μυτάκι του Νέιρα ένα λεπτό αργότερα. Χαρακτηριστικό της αλλαγής του μομέντουμ ήταν το γεγονός πως οι 2-8 τελικές του πρώτου μέρους έγιναν 9-1 πριν συμπληρωθεί το μισό της επανάληψης.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών του Φιγκεϊρέδο συνεχίστηκε στο 77ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος τράνταξε το δοκάρι του Κουέστα με αριστερό βολέ, ενώ στην συνέχεια της φάσης πάλι ο Κουέστα είχε απάντηση στην προσπάθεια του Νέιρα.

Η μοναδική φορά που ο Άρης ξεμύτισε το καβούκι του ήταν στο 81ο λεπτό, όταν ο Μαντσίνι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, όμως; υπό την πίεση του Γιαννούλη πλάσαρε άουτ, με τους Θεσσαλονικείς να παίζουν και με το ρολόι στα τελευταία λεπτά.

Το άστοχο μακρινό σουτ του Βαζ μετά από ένα ζογκλερικό (86’) ήταν η τελευταία απόπειρα του ΟΦΗ, που στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Φιγκεϊρέδο να αποβάλλεται με δεύτερη κάρτα σε ένα μαύρο βράδυ για τον Βραζιλιάνο επιθετικό, ο οποίος κράτησε… μόνος του το 0-1 υπέρ του Άρη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλεϊ, Μαρινάκης (86’ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (86’ Ζοάο Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (65’ Σεμέντο), Ναμπί (78’ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Βαζ, Φιγκεϊρέδο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κούεστα, Κόρχουτ (71’ Ούγκο Σόουζα), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80’ Μπακούτσης), Γκάμα, Φετφατζίδης (85’ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.